Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... dosar medical la angajare si cursuri de igiena
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

dosar medical la angajare si cursuri de igiena

buna ziua.am fost angajat la un magazin cu program non-stop,la momentul angajarii ni s-a solicitat efectuarea unui dosar medical si a unor cursuri de igiena,cu mentiunea ca la dosarul medical nu am participat.intrebarea mea este cine suporta costurile cursurilor si a dosarului medical?cu respect.
freeelis a scris:

HG nr. 355/2007 privind supravegherea sanatatii lucratorilor, prevede:
Art. 7 - Angajatorii sunt obligaţi să asigure fondurile şi condiţiile efectuării tuturor serviciilor medicale profilactice necesare pentru supravegherea sănătăţii lucrătorilor, aceştia nefiind implicaţi în niciun fel în costurile aferente supravegherii medicale profilactice specifice riscurilor profesionale.

Prin urmare, angajatorul este obligat sa plateasca analizele medicale la angajare

Examenul medical la angajare consta in:
- examen clinic general (efectuat de catre medicul de medicina muncii, nu cum ilegal e efectuat, de la 01.01.2011, de catre alti medici, in majoritatea cabinetelor medicale asa-zis de medicina muncii (doar traim in Romania));
- examene suplimentare (examinări clinice, de laborator sau paraclinice).

Deci angajatorul este obligat sa plateasca (conform HG 355/2007 s.a.) examenul medical la angajare, nu doar examinarile de laborator (analizele medicale).
ionion2000, utilizator