Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Comunicare sentinta art.278 ind. 1 c.proc.pen.si cai ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Comunicare sentinta art.278 ind. 1 c.proc.pen.si cai de atac

In cazul in care mi-a fost respinsul "pseudo-recursul" plangere impotriva ordonantei procurorului de netrimitere in judecata, voi primi pronuntatea/hotararea (sau cum s-ar numi ea) acasa in posta?
Va fi motivata?
Nu, hotararea este definitiva asa cum am aratat mai sus, iar in termenul de 20 de zile judecatorul va redacta /motiva hotararea care a fost pronuntata.
Ok , deci pot depune o cerere ca sa-mi elibereze o copie xerox? insa, voi trebui sa platesc acel xerox?
Da, cu sigurata va trebui sa platiti orice copie xerox ce o solicitati de pe un dosar aflat in arhiva.
:offtopic:Interventie moderator.
Am rugamintea de a continua discutia aici si de a nu mai deschide un nou topic pe aceeasi tema ( pct.3.3 din Regulament).
Multumesc pentru intelegere.
xuser a scris:

In urma respingerii plangerii unui 278^1 ca fiind nefondat mai exista vreo cale de atac ordinara sau extraordinara? Sau orice metoda de-a redeschide dosarul?

Ok , se mai poate face ceva? Am inteles ca as putea cere parchetului general redeschiderea UP, mai ales ca nu este data o hotarare definitiva in acest sens?