Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordarea despagubirilor in cazul in care salariatul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordarea despagubirilor in cazul in care salariatul nu mai doreste reintegrarea ( art. 80 alin.3 Codul Mucnii)

Prin hotararea instantei a fost anulata decizia de concediere, instanta dispunand reintegrarea salariatului si plata despagubirilor de la data concedierii pana la data reintegrarii.

Salariatul cere angajatorului doar plata despagubirilor fara sa ceara si reintegrare, solicitand plata despagubirilor pana la data incetarii contractului individual de munca in conditiile art. 80 alin.3.

Este indreptatit acesta la despagubiri de vreme ce a renuntat la reintegrare?
Aici intervine dispozitiile Codului de procedura civila .. angajatorul poate pune in executare hotararea judecatoreasca de bunavoie fara sa astepte ca fostul salariat sa-i solicite aceasta.

Prin urmare, angajatorul poate emite decizia de reintegrare imediat cum a luat cunostinta de continutul hotararii judecatoresti .. in acest caz, va putea merge la arhiva instantei si sa solicite leiberarea unei copii legalizate de pe hotararea respectiva.