avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 377 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Creditori garantati
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Creditori garantati

Buna ziua , am următoarea situație , din care vine si întrebarea mea :
debitorul împotriva căruia am sentinta definitiva irevocabila , a intrat in stare de insolventa.
Dar , PANA CAND si-a deschis aceasta procedura , eu prin executor judecatoresc am făcut câteva demersuri insa , fara nici un câștig : am blocat conturile debitorului , am notificat terti popriti , am INSCRIS in CF-ul proprietatilor debitorului somatia de plata , si AM PUS SECHESTRU JUDICIAR pe bunurile mobile ale debitorului .
Ulterior , acestor actiuni , debitorul deschide procedura de insolventa ; iar eu mă înscriu la masa credala .
INTREBARE : sunt creditor chirografar , sau pentru ca am acel sechestru pe bunuri si acea notare in CF sunt creditor garantat ? As dori un răspuns , daca se poate si argumentat ,deoarece am mai întrebat ( nu aici ) si am primit răspunsuri diferite care nu mai mult mă-au derutat.
Va multumesc , si va doresc o seara buna.
Cel mai recent răspuns: discover , utilizator 20:05, 27 Iunie 2012
Indraznesc , si va rog , dati-mi un raspuns la intrebare. Oare , nu am explicat bine situatia in care ma aflu ? Vineri vreau sa depun actele la tribunal si as dori sa stiu cum sa fac. Multumesc frumos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare creante impact.d impact.d Persoana juridica (SRL) am de recuperat creante de la o societate comerciala. Am actionat in instanta (somatie de plata) firma debitoare si in data de ... (vezi toată discuția)
Insolventa schimba multe aspecte ? discover discover Ce înseamnă \" se deschide Procedura generală a insolventei \" ? Se opresc din acest moment toate actiunile indreptate impotriva debitorului ? ( eu vroiam ... (vezi toată discuția)
Poprire conturi / faliment discover discover Buna seara , am blocat conturile unui debitor si acum sunt in perioada celor 15 zile pana la răspunsul bancilor către biroul executoresc. Dacă in aceasta ... (vezi toată discuția)