Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contracte part time
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contracte part time

Buna ziua! va rog sa ma lamuriti la cate contracte part time ma pot limita, pe langa unul cu norma intreaga de opt ore?
~ Conținut șters la cerere ~
1. Codul muncii spune:

Art. 35
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.

(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

2. - Nu exista nici o interdictie cu privire la numarul cumulului de contracte individuale de munca (CIM) sau la felul acestora (cu timp normel sau partial).
- Deci puteti sa cumulati cate CIM puteti sa onorati.