Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... suspendare la cerere functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

suspendare la cerere functionar public

Buna ziua! As dori sa stiu daca un functionar public de executie se poate suspenda la cerere de la 01 iulie 2012 in cadrul unei institutii publice. Mentionez ca este numit in functia de director la o alta institutie publica pe perioada determinata si vrea sa se suspende din functia publica de executie.
Va multumesc!
puteti sa va detasati pe functia de director, daca este functie publica, dar nu mai mult de 6 luni intr-un an calendaristic
nu puteti sa va suspendati dintr-o functie publica pentru a exercita o alta, indiferent sub ce forma. intervine o situatie de incompatibilitate. daca functia de conducere in speta era in cadrul institutiei in care va exercitati raportul de serviciu ca titular al unei functii de executie, atunci exista posibilitatea de a se dispune exercitarea cu caracter temporar, cel mult, perioada in care ati fi suspendat din functia de executie. atentie. incompatibilitate.