Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva carburanti
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva carburanti

Buna ziua, am o problema si as doriri sa ma ajutati daca se poate in urmatoarea problema .Firma are contract cu Shell Hungaria si alimenteaza cu cardul motorina si plateste taxa drum in Belgia, Germania,Spania,Italia cu alte cuvinte in UE.TVA este recuperata. Din iunie se face alimentari si pe Romania. TVA este deductibila? in declaratie 394 se trece sau nu, furnizorul fiind din alta tara?
Daca pe teritoriul Romaniei alimentati combustibil in baza bonurilor nu trebuie declarate in D 394.
Daca alimentati pe baza facturilor primite de la un furnizor cu RO trebuie sa treceti valoare facturii in D 394 indiferent daca considerati Tva deductibil sau nu.
Nu sunt bonuri. Este factura emisa de Shell Ungaria

Nu sunt bonuri. Este factura emisa de Shell Ungaria si nu stiu daca in D 394 sau D390 se declara fiind furnizor extern