Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... parasire domiciliu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

parasire domiciliu

daca parasesti domiciliul conjugal din cauza disensiunilor familiale trebuie depusa declaratie la politie pentru parasire domiciliu?
Nu exista o asemenea fapta. Titulatura de ,,parasire de domiciliu" este data de oamenii din popor infractiunii de ,,abandon de familie".

ART. 305
Abandonul de familie

Săvârşirea de către persoana care are obligaţia legală de întreţinere, faţă de
cel îndreptăţit la întreţinere, a uneia dintre următoarele fapte:
a) părăsirea, alungarea sau lăsarea fără ajutor, expunându-l la suferinţe
fizice sau morale;
b) neîndeplinirea cu rea-credinţă a obligaţiei de întreţinere prevăzute de
lege;
c) neplata cu rea-credinţă, timp de două luni, a pensiei de întreţinere stabilite
pe cale judecătorească,
se pedepseşte, în cazurile prevăzute la lit. a) şi b), cu închisoare de la 6 luni
la 2 ani sau cu amendă, iar în cazul prevăzut la lit. c), cu închisoare de la unu la
3 ani sau cu amendă.
Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei
vătămate.
Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.
Dacă părţile nu s-au împăcat, dar în cursul judecăţii inculpatul îşi îndeplineşte
obligaţiile, instanţa, în cazul când stabileşte vinovăţia, pronunţă împotriva
inculpatului o condamnare cu suspendarea condiţionată a executării pedepsei,
chiar dacă nu sunt îndeplinite condiţiile prevăzute în art. 81.
Revocarea suspendării condiţionate nu are loc decât în cazul când, în cursul
termenului de încercare, condamnatul săvârşeşte din nou infracţiunea de
abandon de familie.

Faptul ca un sot paraseste domiciliul nu trebuie sa-l anuntati nicaieri.
Ei, cum asa?!
sa stiti, din practica judiciara, ca mult incearca sa se foloseasca de prevederile legii pentru a tine (fortat) langa ei partenerul.
In cazul de fata, este lesne de inteles ca interesul fata de lege nu este dat de dorinta persoanei de a se afla in legalitate ci de gasirea unei parghii prin care sa forteze partenerul sau ramana in domiciliul conjugal.
In alta ordine de idei, poate fi o razbunare fata de cel care pleaca sau o masura preventiva luata inaintea materializarii intentiei de parasire d a domiciliului conjugal.
cred ca d-na vrea sa stie din punct de vedere al sotului ce pleaca si asta nu trebuie sa anunte nicaieri.

Nimeni nu ar putea sa tina pe altcineva legat.
Pe vremuri cand ap erau cu chirie de la stat , te ajuta o astfel de declaratie la politie.. nu sa-l aduci pe celalalt acasa , ci sa castigi beneficiul locuintei.

Abandonul de familie nu are legatura cu locuitul in comun.

gi-jane2, moderator
Revin cu precizarea ca domiciliu a fost parasit de sotie nu de sot cum am spus din cauza disensiunilor din familie,luand cu ea un copil de 17ani(astazi impliniti si maine ziua de nume)si o fetita de 4 ani pe care o are in plasament pentru ca nu vrea sa renunte la fetita pe care a crescuto de la cateva luni fiind asistent maternal acum pensionara.