avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... refuzul angajatorului de a primi concediul medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

refuzul angajatorului de a primi concediul medical

Buna ziua,
As dori sa stiu cum trebuie procedat in urmatoarea situatie:
M-am prezentat cu concediul medical, inainte de data de 5 a lunii urmatoare celei in care mi s-a acordat, la sediul angajatorului si acesta a refuzat primirea lui.
Cum fac dovada ca am adus concediul medical in termenul legal si a fost refuzat?
Daca il trimit prin posta cu confirmare, in mod sigur il voi primi inapoi.
Cum pot dovedi ca am trimis concediul prin posta? Angajatorul va spune ca nu a gasit niciun concediu in plic.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: del_gf , utilizator 07:45, 3 Iulie 2012
@ Herra_

Nu am inteles ce este cu "adresa de inaintare in care sa mentionez refuzul". Angajatorul va refuza plicul oricum, fara a-l deschide. Ce rol are acea adresa de inaintare, daca plicul nu va fi deschis?
Pot trimite macar copia concediului medical, avand in vedere ca, daca astept sa se intoarca originalul trimis simplu cu confirmare, nu ma mai incadrez in termenul legal (pana pe 5 iulie).
Va multumesc mult pentru raspuns. Este de mare ajutor intr-o astfel de situatie.
Ultima modificare: Duminică, 8 Iulie 2012
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Dar cum veti face copii dupa cele 2 exemplare ale cm,(atat formularul alb cat si cel roz) atentie ,va trebuie copiile certificate ,pe care se va înscrie "Conform cu originalul" şi se va aplica ştampila unităţii, parafa şi semnătura medicului prescriptor,daca dvs. ati trimis deja originalele?

ondino a scris:

Dar cum veti face copii dupa cele 2 exemplare ale cm,(atat formularul alb cat si cel roz) atentie ,va trebuie copiile certificate ,pe care se va înscrie "Conform cu originalul" şi se va aplica ştampila unităţii, parafa şi semnătura medicului prescriptor,daca dvs. ati trimis deja originalele?




Asadar nu mai pot dovedi nimic.
Am fost personal la sediul angajatorului si a fost refuzat concediul (cum dovedesc ca am dus concediul?). Si daca il primea, putea spune la fel de bine ca nu l-am adus.
L-am trimis prin posta cu confirmare, dar nu cu "nota de inventar" (pentru ca la posta am fost informata gresit).
Pana se intoarce plicul cu originalul depasesc termenul de 5 iulie.

Mai este vreo sansa? Exista vreo lege care sa ma ajute cand se intampla asa ceva?
Ati putea incerca, redepunerea cm la sediul societatii avand si un martor prezent in cazul unui refuz repetat din partea angajatorului.Apoi, cititi postarea mea anterioara.Refuzul angajatorului in aceasta situatie constituie contraventie.
@ ela david

Si cand am fost prima data, am avut doi martori. Angajatorul a declarat ca el "face legea"
Daca redepun CM, apare problema depasirii datei de 5 iulie.
Eu vreau sa dovedesc ca am dus CM la timp.

Pentru refuzul CM, unde fac plangere?
Multumesc!
Ultima modificare: Duminică, 8 Iulie 2012
Gabriela Pintea, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Inregistrare concediu de maternitate la angajator Olyahosu Olyahosu Buna ziua, Doresc sa stiu ce alte modalitati formale exista pentru inregistrarea concediului de maternitate: angajatorul a mentionat clar ca nu va ... (vezi toată discuția)
Refuz acceptare concediu medical pydy03 pydy03 Buna ziua. Din data de 2 martie am intrat in concediu medical eliberat de medicul de familie.Am avut doar 7 zile,dupa care a fost prelungit de catre medicul ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta: am o angajata ... ancabardan ancabardan Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta: am o angajata care nu a vrut sa primeasca niste documente trimise prin posta cu confirmare de primire. ... (vezi toată discuția)