avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Delegare...detasare..
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Delegare...detasare..

buna ziua
O societate are niste lucrari in alta localitate si isi trimite angajati la acel
pc. de lucru pentru a presta servici.Intrebarea mea este cite zile se pot face delegatie
si care este diurna care se poate deconta.(cazare.masa.transport)
Daca se trece pe detasare ,care este indemnizatia zilnica sau lunara care o poate acorda angajatorul din Pc. de vedere fiscal sa fie deductibila.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:43, 2 Iulie 2012
1. Delegarea poate fi dispusa pentru o perioada de cel mult 60 de zile calendaristice in 12 luni si se poate prelungi pentru perioade succesive de maximum 60 de zile calendaristice, numai cu acordul salariatului.

2. Diurna maxima deductibila pentru deplasari in tara va fi 13 lei x 2,5 = 32,5 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Detasare crucy crucy In prezent sunt detasat si am primit suma de un milion la plecare ,iar diurna pe zi mi s-a adus la cunostinta a fi de 1.5 ron . Cum se calculeaza diurna ? (vezi toată discuția)
Diurna minima? oanita28 oanita28 Buna, As dori sa stiu care este diurna minima pe care un salariat al unei companii private o poate primi pt deplasari in tara. Multumesc! (vezi toată discuția)
Diurna interval interval Fiul meu lucreaza la o societate comerciala si face dese deplasari in tara. La fiecare decont trebuie sa depuna - chitanta de cazare - mi se pare normal - ... (vezi toată discuția)