Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Delegare...detasare..
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Delegare...detasare..

buna ziua
O societate are niste lucrari in alta localitate si isi trimite angajati la acel
pc. de lucru pentru a presta servici.Intrebarea mea este cite zile se pot face delegatie
si care este diurna care se poate deconta.(cazare.masa.transport)
Daca se trece pe detasare ,care este indemnizatia zilnica sau lunara care o poate acorda angajatorul din Pc. de vedere fiscal sa fie deductibila.
1. Delegarea poate fi dispusa pentru o perioada de cel mult 60 de zile calendaristice in 12 luni si se poate prelungi pentru perioade succesive de maximum 60 de zile calendaristice, numai cu acordul salariatului.

2. Diurna maxima deductibila pentru deplasari in tara va fi 13 lei x 2,5 = 32,5 lei.