Forum Discuţii juridice Executare silită Evaluarea imobilelor!
Discuție deschisă în Executare silită

Evaluarea imobilelor!

Buna ziua!
As dori sa stiu daca se tine cont de evaluarea imobilului pe care a facut-o banca pentru acordarea creditului ipotecar, daca se ajunge la executare silita, in sensul ca banca sa fie obligata sa nu poata vande apoi imobilui sub pragul evaluarii facute initial. Am inteles ca este si o directiva europeana in acest sens!
Ati inteles gresit. Imobilul este reevaluat in cadrul procedurii de executare silita, iar vanzarea silita va porni de la acel pret stabilit prin raportul de evaluare facut la cererea executorului judecatoresc.
Va gandeati ca nu o sa dea nimeni pretul de evaluare stabilit cand a fost luat imobilul in garantie, asa e?
Tineti cont de faptul ca dupa prima licitatie pretul de pornire scade cu 25%, iar imobilul poate fi vandut la cel mai mare pret oferit, daca se prezinta cel putin doi licitatori.
ContSters214341, utilizator
In cazul executarii silite,executorul judecatoresc cu scopul evaluarii reale la momentul executari, detine obligatia legala sa solicite raport de evaluare din partea unui expert evaluator
Raportul de evaluare imobil, poate aprecia valoarea bunului dedus executarii la un pret diferit fata de cel apreciat de banca la momentul acordarii creditului