Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Functie publica executie
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Functie publica executie

Buna ziua.
Ma confrunt cu o problema la care va rog daca puteti sa ma ajutati cu un sfat.
La o primarie in mediul rural in organigrama ei este prinsa in cadrul departamentul de urbanism functia de INSPECTOR CLASA I.
A fost cineva anhajat pe postul asta promovand pana la functia de INSPECTOR CLASA I,GRAD SUPERIOR.Persona respectiva si-a dat demisia si acum tre sa scot la concurs postul.....intrebarea mea este.....tre sa scot la concurs pentru functia cuprinsa in organigrama de INPESCTOR CLASA 1 ?sau pentru functia detinuta de persona care a plecat care avea GRADUL SUPERIOR?spun asta ca pentru gradul superior tre sa ai vechime 9 ani iar pentru functia din orgranigrama numai 2 ani...va rog frumos poate ma lamuriti si pe mine
in statul de personal functia publica vacanta este inspector superior ca atare trebuie sa respectati conditia privind vechimea de 9 ani.
in organigrama nu aveti asa ceva (numai 2ani)
multumesc frumos de raspuns