avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodie

am un copil de 5 luni , nu mai sunt cu tatal acestuia, nu am fost nici casatoriti iar acuma l-am dat in judecata pe tatal copilului pentru custodie....la primul termen acesta a fost de acord sa imi dea custodia iar la al doilea termen deja nu a mai fost de acord...insa printr-o converstatie telefonica cu el mi-a spus ca nu e de acors sa imi aprobe custodia atata timp cat este obligat sa plateasca pensia alimentara minorului....sunt foarte stresata ca nu stiu cum sa fac pt ca singura nu pot sa ma descurc cu el avand in vedere ca nu am nici un venit, nu pot munci nicaieri iar cu pensia de 100 de lei pe care o primesc de la tatal copilului nu este de ajuns din moment ce pe el nu il intereseaza acest copil, nu il cauta deloc, in aceste 5 luni a vazut copilul doar de 2 ori.ajutati.ma va rog cu un sfat in legatura cu ce si cum as putea face sa abtin custodia copilului in judecata
bine bine si pentru custodia copilului ce pasi ar trebuii parcursi in afara de martori?eu cred si stiu ca ar trebui sa existe o portita pe undeva doar ca nu stiu care ea aia...sid e aceea cer sfaturi..multumesc
Regula e ca ambii parinti exercita autoritatea parinteasca. Pt ca instanta sa decida altfel, cam asta e portita.. sa probati prin orice mijloc de proba ( martori, inscrisuri daca sunt, interogatoriul tatalui) ca nu e in interesul copilului ca ambii parinti sa exercite autoritatea parinteasca, ca sunt motive intemeiate ca dvs sa aveti autoritatea parinteasca exclusiva.


Art. 505. -
(1) În cazul copilului din afara căsătoriei a cărui filiație a fost stabilită concomitent sau, după caz, succesiv față de ambii părinți, autoritatea părintească se exercită în comun și în mod egal de către părinți, dacă aceștia conviețuiesc
(2) Dacă părinții copilului din afara căsătoriei nu conviețuiesc, modul de exercitare a autorității părintești se stabilește de către instanța de tutelă, fiind aplicabile prin asemănare dispozițiile privitoare la divorț

adica

Art. 397. - După divorț, autoritatea părintească revine în comun ambilor părinți, afară de cazul în care instanța decide altfel.

Art. 398. -
(1) Dacă există motive întemeiate, având în vedere interesul superior al copilului, instanța hotărăște ca autoritatea părintească să fie exercitată numai de către unul dintre părinți
(2) Celălalt părinte păstrează dreptul de a veghea asupra modului de creștere și educare a copilului, precum și dreptul de a consimți la adopția acestuia.

Pt ca vad ca raspunsurile noastre nu va sunt pe plac , ar trebui sa mergeti sa va sfatuiti personal cu un avocat.




~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incredintare tutela minor Stache Stache Care este sansa incredintarii custodiei copilului minor (obtinerii statutului de \\"parinte custodian\\")de catre instanta, nascut in urma unei relatii de ... (vezi toată discuția)
Custodie exclusiva amandina20 amandina20 buna ziua.as avea o intrebare,am un copil de 3luni si m-am despartit de tatal lui,nu am fost casatoriti,copilul este pe numele lui si as vrea sa il dau in ... (vezi toată discuția)
Custodie exclusiva David90 David90 Buna seara.As dori sa stiu daca pot avea custodie exclusiva in cazul in care tatal copilului a fost inchis pt furt in Germania,dar a fost scos pe cautiune,plus ... (vezi toată discuția)