avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Incredintare tutela minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Incredintare tutela minor

Care este sansa incredintarii custodiei copilului minor (obtinerii statutului de "parinte custodian")de catre instanta, nascut in urma unei relatii de concubinaj, recunoscut de catre tatal sau, purtand numele acestuia, in cazul in care tatal lipseste mai mult de 6 luni pe an din tara? (lucreaza in strainatate)
Asta in conditiile in care implicarea si prezenta tatalui in viata si educatia, copilului sunt (mai mult decat )sporadice, deloc constante si consecvente. Precizez ca nici contributie materiala ritmica,constanta nu exista.
Si in conditi ain care ai nevoie in anumite cazuri de acordul scris al tatalui, de ex in cazul in care doresti sa mergi in vacanta in strainatate cu copilul, sau inscrierea la gradinita, unde ti se solicita copii dupa actele de identitate ale ambilor parinti, etc.

Multumesc anticipat pt raspuns!
Parintele are sanse sa obtina custodie comuna.
Va multumesc frumos pt raspunsul prompt!
Insa exact situatia aceasta nu ma interesa. Poate nu am reusit sa formulez clar intrebarea, de aceea reformulez: pot obtine statutului de "parinte custodian", sa mi se acorde custodia totala a copilului in conditiile absentei prelungite macar, a tatalui din tara?
O alta formulare : ma intereaza exercitarea autoritatii parintesti exclusiva
Care sunt sansele reale pt a obtine o custodie exclusiva?

Multumesc!
Ultima modificare: Joi, 10 Ianuarie 2013
gi-jane2, moderator
Potrivit disp. art. 505 alin. 1 C.civ., in cazul copilului din afara casatoriei autoritatea parinteasca se exercita in comun si in mod egal de ambii parinti, daca acestia convietuiesc, iar potrivit al 2 al aceluiasi articol, daca parintii copilului din afara casatoriei nu convietuiesc, modul de exercitare a autoritatii parintesti se stabileste de catre instanta de tutela, fiind aplicabile prin asemanarea dispozitiile privitoare la divort, dispozitii conform carora – dupa divort autoritatea parinteasca revine in comun ambilor parinti, afara de cazul in care instanta dispune altfel – (art. 398 C.civ.).
ART. 398
Exercitarea autorităţii părinteşti de către un singur părinte
(1) Dacă există motive întemeiate, având în vedere interesul superior al copilului, instanţa hotărăşte ca autoritatea părintească să fie exercitată numai de către unul dintre părinţi.
(2) Celălalt părinte păstrează dreptul de a veghea asupra modului de creştere şi educare a copilului, precum şi dreptul de a consimţi la adopţia acestuia.

Reglementări anterioare:
- alin. (1): art. 43 alin. 1 din Codul familiei
- alin. (2): art. 43 alin. 3 din Codul familiei

Multumesc frumos pt raspuns!
Stache a scris:

Va multumesc frumos pt raspunsul prompt!
Insa exact situatia aceasta nu ma interesa. Poate nu am reusit sa formulez clar intrebarea, de aceea reformulez: pot obtine statutului de "parinte custodian", sa mi se acorde custodia totala a copilului in conditiile absentei prelungite macar, a tatalui din tara?
O alta formulare : ma intereaza exercitarea autoritatii parintesti exclusiva
Care sunt sansele reale pt a obtine o custodie exclusiva?

Multumesc!


Inteleg ca nu va intereseaza dar in mod inevitabi asa se va intampla.Custodia comuna...
Aceasta era ratiunea raspunsului meu...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incredintare minora de 1 an baubau12345 baubau12345 Buna ziua. Imi puteti spune daca obtin in instanta custodie comuna, iar sotul nu imi da semnatura ca eu sa parasesc tara pentru a vizita bunicul matern, pot ... (vezi toată discuția)
Custodie oana_veciunca oana_veciunca am un copil de 5 luni , nu mai sunt cu tatal acestuia, nu am fost nici casatoriti iar acuma l-am dat in judecata pe tatal copilului pentru custodie....la ... (vezi toată discuția)
Custodie totala in cazul unui minor rezultat in urma concubinajului cristina_2014 cristina_2014 Buna ziua, Tatal doreste sa imi cedeze custodia copilului in totalitate. Se poate face acest document la notar, astfel incat eu ca mama sa am custodia ... (vezi toată discuția)