Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul de odihna

va rog daca ma puteti ajuta pentru rezolvarea unei probleme!un angajat are concediu medical 120 de zile,pentru stabilirea concediului de odihna sa ia in calcul si perioada concediului medical?adica din 12 luni scad cele 4 luni de CM si calculez CO?Va multumec anticipat pentru ajutor!
Conform noilor prevederi legale numarul zilelor de concediu de odihna nu mai este conditionat de numarul zilelor de concediu medical. Doar in cazul in care salariatul are 24 de luni concediu medical atunci nu va avea cum sa beneficieze de concediu de odihna.
concediul de odihna este pentru anul acesta,iar CM este de 4 luni(19 martie-16 iulie),eu calculez CO pentru perioada lucrata pana la CM si astept avizul medicului sau pentru tot anul,pt ca angajatul spune ca nu mai ia CM si vrea CO pt tot anul in curs!cum este corect?Va multumesc mult pt ajutor!
Ii puteti face calculul la CO pe intreg anul 2012 ...
Va multumesc mult pentru ajutor!
buna ziua,
am postat si eu un tread asemanator, daca nu chiar la fel... Imi puteti spune care ar fi noile prevederi legale?