Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... pasaport minor si iesire din tara
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

pasaport minor si iesire din tara

Am nascut in Belgia si as dori sa merg in vacanta in Rominia ,tatal copilului nu merge ,se poate face pasaport copilului(de 3 luni) in Bucuresti fara sa fie ambi parinti de fata??Pentru a putea reveni in Belgia,plecam cu titlu de calatorie si certificatul copilului,imi trebuie procura de la tata pentru acte???ce acte avem nevoie??? ...Va multumesc.
Aveti nevoie de acordul tatalui pt a primi de la consulat acel titlu de calatorie. Aveti nevoie de acordul tatalui ( il va da tot la consulat sau ambasada) pt a-i face copilului pasaport si pt a reveni in Belgia, daca doriti.
Acordul pt iesirea din Romania va cuprinde destinatia, perioada calatoriei, datele dvs si ale copilului.. vor sti cei de la ambasada ce trebuie sa cuprinda declaratia
Va multumesc pentru ajutor.o zi buna