Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Autoritate impotriva legii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Autoritate impotriva legii

Locuiesc inr_un bloc cu apartamente(asociatie de proprietari) cu parter si 4etaje; unde orespunzator fiecarui apartament sunt balcoane cu acces din bucatarie.
Cu citiva ani in urma, locatarul de la parter, si_a construit balcon in spatiul
(proictie verticala) de sub balconul etajul 1.
Ceea ce vreaua sa va supun atentiei este urmatoarea situatie:
Constructia este executata cu materiale specifice, legat de zidul blocului, integrat ca tencuiala in fatada blocului.
De mentionat ca, in spatiul acesta, locatarul si_a instalat o centrala termica pe combustibil solid, legat in afara cu un cos de evacuare fum pina la acoperisul blocului(4 etaje); acestea constituind o sursa permanenta de fum si gaze pentru mine care sint in imediata vecinatate.
Constructia(balconul) are acces cu usa din afara.
Construtia(balconul) nu are autorizatie de constructie, deci, fara parcurgerea constituirii unui dosar cu aprobarile institutiilor abilitate pentru aceasta.
Desi, in cartea tehnica nu este prevazut balcon la parter, constructia fiind abuziva; si cu concursul autoritatii locale(Primarie), ar putea fi eludata legea care reglementeaza respectarea normelor privind disciplina in urbanism.
INTREBARE:
Ce "smecherii" pot fi invocate de catre autoritatea locala de urbanism pentru a nu se aplica legea la situtia semnalata [spun aceasta in cunostinta de cauza, deoarece persoana(locatarul) este salariatul primariei]
Este posibil ca locatarul in cauza(repet,cu concursul Primariei) sa primeasca o amenda..si totul este legal?
Si Bula spunea ca tatsu e ambasador. Asta pentru ca era angajat la Hotelul Ambasador ca om de carat bagajele clientilor de la masina. Dar pe sapca lui scria "Ambasador".
Asa ca eu nu cred ca angajatii unei primarii fac ilegalitati pentru ca au calitatea de bugetari. Ce ne-am face cu angajatii din Prefectura, din Consiliul Judetean, din Finante, din Parlament, Guvern...!? Sunt peste un milion de persoane ce lucreaza in institutii publice, sunt vecinii nostri si nu agresorii nostri.
Asa ca faceti sesizare la autoritati. Sesizati situatia si nu omul. Spuneti ce va deranjeaza si lasati autoritatile sa constate ce trebuie facut, modificat, autorizat... Nu va incalzeste cu nimic daca vecinul dv primeste amenda, ci rezolvarea problemei prin modificarea instalatiei respective.
Faceti sesizare la Autoritatea de sanatate publica din zona dumneavoastra. Gasiti adresa acesteia pe internet si formulati o sesizare, cu toate datele dumneavoastra, cu amanunte...
Puteti sesiza si Inspectoratul de stat in constructii, Disciplina in constructii, Serviciul de indrumare a asociatiilor de proprietari, Politia care are in subordine un serviciu ce se ocupa de respectarea legalitatii in constructii...
Spuneti ca:
Este posibil ca locatarul in cauza(repet,cu concursul Primariei) sa primeasca o amenda..si totul este legal?

E un nonsens. Daca primeste amenda inseamna ca a incalcat legea si-atunci nu poate fi totul legal, asa cum spuneti dumneavoastra.
De regula autoritatile constata, incheie un proces verbal si-i pune in vedere sa intre in legalitate intr-un anumit termen, avertizandu-l ca in caz contrat se va aplica ameda, se va desfiinta lucrarea...
Adriantot, moderator