Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... probleme la serviciu - aer conditionat=dureri reumatice
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

probleme la serviciu - aer conditionat=dureri reumatice

Buna ziua
in institutia la care lucrez, in biroul unde imi desfasor activitatea impreuna cu alti patru colegi, functioneaza o instalatie de aer conditionat. Aparatul de aer conditionat este amplasat la aproximativ 1,5 metri fata de mine, in stanga mea mai exact, unde este si o fereastra, iar in partea dreapta se afla usa biroului care nu se inchide foarte bine, motiv pentru care atunci cand aparatul de aer conditionat functioneaza se creeaza curenti de aer pe care ii resimt doar eu, din cei cinci colegi cati suntem in birou. Datorita curentului in care stau 8 ore/zi, am inceput sa am dureri foarte mari de articulatii, dureri de cap si furnicaturi - amorteala capului, nevralgie dentara, dureri in gat, totul culminand weekendul trecut cu dureri cumplite de cap si incheieturi si tintuirea mea in pat pe parcursul a doua zile (am luat medicamente, etc.)
Va rog sa ma ajutati cu un sfat, cum sa sesizez directorul ca functionarea aerului conditionat imi creeaza probleme majore de sanatate? Mentionez faptul ca ceilalti colegi ma iau in ras, se uita la mine de parca nu as fi intreaga la minte, si sunt indiferenti la rugamintile mele de a mai inchide aerul conditionat..... Mi-am facut deja o programare la medicul de familie pentru un consult ... Va multumesc !
1. Nu e nimic anormal ce se intampla cu dvs.

2. Colegii dvs. vor resimti mai tarziu (poate peste ani) efectele aerului conditionat care nu face bine nimanui.

3. Incercati sa discutati cu conducerea unitatii si poate, pentru o perioada, sa va mutati cu biroul in alta parte unde nu veti avea parte de "beneficiile" aerului conditionat.
Va multumesc pt.ajutor. Nu exista posibilitatea sa fiu mutata in alt birou deoarece nu exista nici in spatiu liber (ar fi unul dar nu se poate din motive tehnice: nu se poate conecta computerul la retea, etc. .. Intrebarea este ce ma fac eu in atare situatie? Va imaginati ca nici unui din cei patru colegi nu este dornic sa faca schimb de birou cu mine, dar isi permit sa comenteze ca nu mai pot de cald si dau drumul la aerul conditionat ... Dar, totusi, cum ramane cu mine? De ce sa fiu eu omul de sacrificiu? Probabil ca imi voi lua concediu medical dar imi este teama ca starea mea de sanatate se va agrava pe zi ce trece si nimanui nu ii pasa. Deja am luat doua antinevralgice de azi dimineata ..... Ajutati-ma va rog cu un sfat ... Va multumesc din suflet.
Instalatiile de aer conditionat trebuie sa indeplineasca anumite norme privind securitatea si sanatatea lucratorilor la locul de munca/ postul de lucru, cu respectarea prevederilor din Cerintele minime pentru locul de munca aprobate prin HG nr. 1091/ 16.08.2006. Printre altele:
-reglarea instalatiei de aer conditionat sa fie cu maxim 10 grade C sub temperatura de afara,
-lucratorii sa nu fie pozitionati pe directia fluxului de aer rece sau sa se monteze perdele de protectie pe aceasta directie, etc.
Dupa afectiunile pe care le prezentati se pare ca nu sunt respectate cele doua cerinte, susmentioante.
Mergeti la medicul de familie si prezentati-i motivatia dvs. pentru afectiunile de care suferiti. Solicitati-i sa emita niste recomandari pentru angajator.
Puteti contacta medicul de medicina muncii care are contract incheiat cu firma pentru verifiarea starii de sanatate a lucratorilor. Prezentati-i situatia si solicitati-i sa faca prin directia de sanatate publica, determinari de curenti de aer, la locul dvs. de munca/ postul de lucru. Contactati angajatorul cu recomandarile medicului de familie si eventual ale medicului de medicina muncii.
Daca problema dvs. nu se rezolva, anuntati in scris ITM.
gigipopa a scris:

Instalatiile de aer conditionat trebuie sa indeplineasca anumite norme privind securitatea si sanatatea lucratorilor la locul de munca/ postul de lucru, cu respectarea prevederilor din Cerintele minime pentru locul de munca aprobate prin HG nr. 1091/ 16.08.2006. Printre altele:
-reglarea instalatiei de aer conditionat sa fie cu maxim 10 grade C sub temperatura de afara,
-lucratorii sa nu fie pozitionati pe directia fluxului de aer rece sau sa se monteze perdele de protectie pe aceasta directie, etc.

Eu stiu ca singura prevedere din HG 1091/2006 care face referire la aerul conditionat este urmatoarea:

ANEXA 1
Art. 6.2. Daca se utilizeaza instalatii de ventilare mecanica sau de aer conditionat, acestea trebuie sa functioneze astfel încât sa nu creeze disconfort prin expunerea lucratorilor la curenti de aer.
Unde sunt prevazute acele cerinte privind reglarea instalatiei de aer conditionat etc.?
inspectorSSM, utilizator
inspectorSSM a scris:

"Eu stiu ca singura prevedere din HG 1091/2006 care face referire la aerul conditionat este urmatoarea:
ANEXA 1
Art. 6.2. Daca se utilizeaza instalatii de ventilare mecanica sau de aer conditionat, acestea trebuie sa functioneze astfel încât sa nu creeze disconfort prin expunerea lucratorilor la curenti de aer.
Unde sunt prevazute acele cerinte privind reglarea instalatiei de aer conditionat etc.? "

Pentru respectarea prevederilor HG, angajatorul intocmeste instructiuni proprii ssm, tinand seama de mentiunile din cartea tehnica a aparatului de aer conditionat. Pentru a nu crea disconfort lucratorilor, mentiunile sunt prevazute in instructiunile de utilizare a echipamentului tehnic respectiv.