Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Plata concediu odihna- salariu fix+comision
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Plata concediu odihna- salariu fix+comision

Buna ziua,
Daca salariul meu este compus dintr-o parte fixa + comision lunar din vazari, cand voi avea concediu de odihna cum mi se va calcula dreptul banesc? Voi primi doar salariu fix sau exista o metoda de calcul? Gen media ultimelor "n" luni. Multumesc!
Plata in bani a CM se calculeaza ca o medie a veniturilor salariale (inclusiv asimilate) pe ultimile 3 luni. Daca comisionul este inclus in veniturile salariale (cum este si normal) este relativ usor de calculat.
Multumesc!
Puteti sa-mi spuneti unde in lege gasesc fragmentul?
Codul Muncii art. 145 si 150
Va multumesc!
Tin sa va contrazic.
Art. 150 din Codul Muncii
(1) Pentru perioada concediului de odihna salariatul beneficiaza de o indemnizatie de
concediu, care nu poate fi mai mica decât salariul de baza, indemnizatiile si sporurile cu
caracter permanent cuvenite pentru perioada respectiva, prevazute în contractul individual
de munca.
(2) Indemnizatia de concediu de odihna reprezinta media zilnica a drepturilor salariale
prevazute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul,
multiplicata cu numarul de zile de concediu.
Se vor luna in calcul doar veniturile cu caracter fix. Comisionul din vanzari este variabil. Poate exista sau nu intr-o luna.