avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Plata concediu odihna- salariu fix+comision
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Plata concediu odihna- salariu fix+comision

Buna ziua,
Daca salariul meu este compus dintr-o parte fixa + comision lunar din vazari, cand voi avea concediu de odihna cum mi se va calcula dreptul banesc? Voi primi doar salariu fix sau exista o metoda de calcul? Gen media ultimelor "n" luni. Multumesc!
Cel mai recent răspuns: George Moraru , Consultant fiscal 22:08, 16 Septembrie 2012
Plata in bani a CM se calculeaza ca o medie a veniturilor salariale (inclusiv asimilate) pe ultimile 3 luni. Daca comisionul este inclus in veniturile salariale (cum este si normal) este relativ usor de calculat.
Multumesc!
Puteti sa-mi spuneti unde in lege gasesc fragmentul?
Codul Muncii art. 145 si 150
Va multumesc!
Tin sa va contrazic.
Art. 150 din Codul Muncii
(1) Pentru perioada concediului de odihna salariatul beneficiaza de o indemnizatie de
concediu, care nu poate fi mai mica decât salariul de baza, indemnizatiile si sporurile cu
caracter permanent cuvenite pentru perioada respectiva, prevazute în contractul individual
de munca.
(2) Indemnizatia de concediu de odihna reprezinta media zilnica a drepturilor salariale
prevazute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul,
multiplicata cu numarul de zile de concediu.
Se vor luna in calcul doar veniturile cu caracter fix. Comisionul din vanzari este variabil. Poate exista sau nu intr-o luna.

Alte discuții în legătură

calculul indemnizatiei de concediu mihialescu mioara mihialescu mioara Cum se calculeaza indemnizatia de concediu la o societate comerciala, pentru un salariat care lucreaza in program inegal de lucru si care are specificat in ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna adimanea adimanea Buna ziua. As vrea sa stiu daca la calculul concediului de odihna se iau in calcul sporul de noapte, orele suplimentare platite (deoarece nu pot fi compensate ... (vezi toată discuția)
Baza de calcul concediu odihna kadett kadett Avand in vedere art.145 din CM si 59 din CCMUNN intrebarea este ce se intelege prin veniturilor din ultimele trei luni anterioare lunii in care este efectuat ... (vezi toată discuția)