Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Ajutor somaj
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Ajutor somaj

functionar public dat afara de un director , prin decizie poate aplica pentru ajutor de somaj?
Art. 5 din Normele de aplicare a legii nr.76/2002:
Prin motive neimputabile, în sensul art. 17 alin. (1) din lege, se înţelege:
......
d) încetarea raportului de serviciu în temeiul art. 98 alin. (1) lit. c) din Legea nr. 188/1999 privind Statutul funcţionarilor publici, republicatã, cu modificãrile şi completãrile ulterioare, cu excepţia cazului în care funcţionarul public nu mai îndeplineşte condiţia prevãzutã la art. 54 lit.a) din aceeaşi lege;
e) încetarea raportului de serviciu în temeiul art. 98 alin. (1) lit. e) şi h) şi art. 99 alin. (1) din Legea nr. 188/1999, republicatã, cu modificãrile şi completãrile ulterioare;
......

In aceste cazuri, functionarul public poate beneficia de somaj...