Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducere sub influenta bauturilor alcoolice
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducere sub influenta bauturilor alcoolice

In primul rand vrea sa multumesc celor care ami vor raspunde si mie la o intrebare lagat de un eveniment rutier, Am mai vazut cateva persoane pe forum in situatia mea dar inca nu au primit solutii , ceea ce ma facut sa intreb si eu urmatoarea chestiune legata de recalcularea alcoolemiei. Am fost oprit de politie la parcul carol in data de 4 iunie 2012 si am avut o concentratie alcoolica de 0,41 alcool pur in aerul expirat, in probele de sange 0,70 respectiv 0,50 iar la recalculare cum am mai citit si la alte persoane de pe forum , spunea ceva de cenul ca nu a fost declarat tot consumul de alcool si ca cel mai probabil alcoolemia a fost situata undeva in jurul valori de 0,75 si 0,85, Intrebarea esentiala este daca voi ajunge in instanta sau ami vor anula permisul .Va multumesc anticipat tuturor
1. Valorile alcoolemiei dvs sunt sub limita infractiunii, cea de 0,80 %o. Cine solicita efectuarea caluculului retroactiv al alcoolemiei?
2. Cu valorile acestea nu aveti cum sa ajungeti in instanta. Fapta dvs reprezinta contraventie si se sanctioneaza cu 630 lei amenda si suspendarea permisului pe 90 zile. Daca faceti cerere si nu ati mai beneficiat de asa ceva, perioada va poate si redusa la 30 de zile.
cum am vazut si pe forum politia a inceput sa ceara si dansii recalcularea, Da domnul inspector cerut calculul retroactiv deoarece trecuse 40 de minute de la oprire pana la recolatarea sangelui,,,,,nu pot face cerere deoarece ami trebuie rezolutie de la parchet cu scoatere sau neincepere a urmarii penale din cate m-am documentat, acel 0,05 peste 0,80 ami poate face probleme? V-a multumesc din nou... pentru raspunsuri
recalcularea se solicita de politie pentru durata depasita de la aparat la proba de singe asa ca este un avantaj iar solutia o da procurorul ,daca aveti o aparare calificata si urmati pasi recomandati cu calm si nu fortati nota poate va da procurorul o ordonanta ,
bafta
deci sa inteleg ca aceasta recalculare ami poate face probleme avand in vedere ca a fost depasit doar cu 0,05 ??? si la parchet ce trebuie sa fac doar sa astept pentru ca am ceva de cand stau fara permis , Cam in cat timp ,,aproximatix,, pot primi un raspuns de la politie sau procuror ca sa ami pot recupera permisul , cat o sa dureze toata asta avand in vedere ca totul este gata???? vA multumesc
contactati un avocat si avind o aprare calificata mergeti impreuna la politie dati declaratie luati la cunostinta de probele care va incrimineaza apoi asteptati ca dosarul sa fie trimis la parchet unde faceti acelasi lucru dupa ceva timp luati legatura cu procurorul va audiaza si apoi asteptati solutia dca sunteti din buc cam 6 luni un an parcurge toata distractia