avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Camataria
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Camataria

Cui se poate adresa sau ce poate face o persoana care cade in capcana unui grup de camatari ?
Persoana se poate adresa cu plangere la politie sau la parchet
Aveti mai jos textul Legii nr.216/2011 , care pedepsete faptele de camatarie :

Legea 216/2011 privind interzicerea activitatii de camatrie a fost publicata in M. Of. 827/2011.

PARLAMENTUL ROMÂNIEI CAMERA DEPUTAŢILOR SENATUL

LEGE Nr. 216/2011
privind interzicerea activităţii de cămătărie

M.Of. nr. 827 din 22.11.2011

Parlamentul României adoptă prezenta lege.

Art. 1

Prezenta lege reglementează interzicerea activităţii de cămătărie.

Art. 2

În înţelesul prezentei legi, termenii de mai jos au următoarea semnificaţie:

a) camătă – dobândă pe care o ia cămătarul pentru sumele date cu împrumut;

b) cămătar – persoană fizică ce dă împrumuturi băneşti în schimbul unei camete.

Art. 3

(1) Darea de bani cu dobândă, ca îndeletnicire, de către o persoană neautorizată constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 5 ani.

(2) Sumele de bani obţinute prin săvârşirea infracţiunii prevăzute la alin. (1) se confiscă.

Art. 4

Prezenta lege reglementează interzicerea activităţii de cămătărie până la intrarea în vigoare a Legii nr. 286/2009 privind Codul penal, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 510 din 24 iulie 2009.

Această lege a fost adoptată de Parlamentul României, cu respectarea prevederilor art. 75 şi ale art. 76 alin. (1) din Constituţia României, republicată.

PREªEDINTELE CAMEREI DEPUTAŢILOR

ROBERTA ALMA ANASTASE

PREªEDINTELE SENATULUI

MIRCEA-DAN GEOANÃ



Plangerea penala poate fi adresata atat organelor de politie cat si parchetului competent material si teritorial pentru cercetarea unor astfel de fapte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Camatarie gancuta gancuta buna ziua am o problema cu un fost executor am luat bani cu camata de la el bine inteles ca el nu recunoaste nodeschis proces in care el zice ca era ... (vezi toată discuția)
Abuzuri ale politiei Contabilitate sector 4 evoCONTA Contabilitate sector 4 evoCONTA S-a depus o plangere la Parchet.Respectivul a indicat in plangere adresa unde locuia nu cea din buletin.Parchetul repartizeaza unei sectii de politie conform ... (vezi toată discuția)
Cămătărie GustavAurelian GustavAurelian Am împrumutat niște bani unor persoane.Sumele nu erau foarte mari și am cerut o mica dobânda. Politia ma acuza de cămătărie, ce pedeapsă pot primi? Au ... (vezi toată discuția)