Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... reconvocare A.G. proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

reconvocare A.G. proprietari

Buna seara. Conform art.24-(3) din legea 230/2007 la A.G. reconvocata, daca exista dovada ca toti membri asociatiei de proprietari au fost convocati, hotararile pot fi adoptate, indiferent de nr. de membri prezenti, prin votul majoritatii acestora. Doresc sa aflu daca la reconvocare se mai ia in considerare si imputernicirea, sau, pur si simplu voteaza doar cei prezenti, si daca da va rog sa-mi si explicati. Va multumesc anticipat
Am rugamintea, daca se poate sa-mi explicati mai clar, eventual chiar cu o trimitere catre un anumit articol din lege, la ce anume foloseste imputernicirea( si daca este obligatoriu sa fie autentificata de un notar) pt. ca la noi in bloc in urma votului proprietarilor prezenti la reconvocare a fost ales un nou presedinte, iar dupa ce ne-a aratat imputernicirile presedintele cel vechi, s-a ajuns la concluzia ca tot el sa ne reprezinte in continuare. Este motivul pt. care doresc sa aflu exact daca exista un art. de lege care sa specifice clar intre ce parametrii se poate folosi imputernicirea.
c) proprietarul poate fi reprezentat in adunarea generala de catre un membru al familiei sau de catre un alt reprezentant care are o imputernicire scrisa si semnata de catre proprietarul in numele caruia voteaza;

Spune undeva in lege ca trebuiesc semnaturile persoanelor care au emis delegatia pe PV al adunarii generale??
Daca sunt doi prorietari prezenti cu 10 delegatii fiecare se iau in considerare 22 de voturi.
Nu se cere ca imputernicirea sa fie autentificata la notar si asta dintr-un motiv foarte simplu. Vecinii se cunosc intre ei si falsurile s-ar putea descoperi rapid.
Va multumesc frumos, dar tot nelamurit am ramas asa ca revin la subiectul articolului 24(3) care nu specifica nimic referitor la imputernicire. Se refera strict la nr. de membri prezenti
Iata ce spune art.25:

Art. 25. - (1) Pentru adoptarea hotararilor in adunarea generala a asociatiei de proprietari, se vor avea in vedere urmatoarele:
a) fiecare proprietar are dreptul la un vot pentru proprietatea sa;
b) pentru hotararile cu privire la stabilirea fondurilor de investitii pentru consolidare, reabilitare si modernizare, votul fiecarui proprietar are o pondere egala cu cota-parte din proprietatea comuna;
c) proprietarul poate fi reprezentat in adunarea generala de catre un membru al familiei sau de catre un alt reprezentant care are o imputernicire scrisa si semnata de catre proprietarul in numele caruia voteaza;
d) un membru al asociatiei de proprietari poate reprezenta unul sau mai multi membri absenti, daca prezinta imputernicire semnata de catre proprietarii in numele carora voteaza;
e) in cazul unui vot paritar, votul presedintelui asociatiei de proprietari este decisiv.