Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale fila cec
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

fila cec

am o fila cec cu data emiterii 24.01.2011. stipulata la ordin. apoi la prima casuta in stanga jos lla rubrica "girat de" este trecut tot tragatorul (emitentul cecului) cu data emiterii adica 24.01.2011. apoi in dreapta unde ar trebui sa scrie al doilea girant este trecuta doar data de 28.02.2011. banuiesc ca aceasta data ar fi vrut sa insemne ca atunci ar fi scadenta pe 28.02.2011. doar ca eu stiu ca fila cec se introduce la plata in 15 zile de la data emiterii, nu? iar fila gec girata de tras este nula cf art. 16 din l 59.1934.
in fine, beneficiarul cecului s-a prezentat la banca pentru plata dupa cateva luni ca il tot suna debitorul si il ruga s anu se duca ca nu are bani si i s-a zis la banca ca s-a prezentat prea tarziu. acum ce as putea sa -i mai fac? pot sa-l investesc cu form. exec. daca nu s-a prezentat in alea 15 zile de la emitere? mentionez ca am doar fila cec si nici un inscris de la banca. multumesc!

~ Conținut șters la cerere ~