Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Completare fila CEC BCR - va rog mult sa ma ajutati, ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Completare fila CEC BCR - va rog mult sa ma ajutati, este urgent !

Buna ziua,
Va rog mult sa ma ajutati si pe mine in completarea unei file de CEC, emis de BCR.
Iata despre ce este vorba: detin o firma si am achizitionat niste produse de la o alta firma, produse pe care am stabilit sa le achit prin CEC, cu scadenta la 45 de zile.
Am obtinut fila CEC de la o sucursala BCR din municipiul Buzau, unde isi si are firma mea sediul si contul deschis, insa din anumite motive nu am beneficiat si de ajutorul necesar spre a completa fila de CEC pe care trebuie sa o inmanez firmei de la care am achizitionat produsele maine dimineata (4.09.2009), prin urmare am nevoie de un raspuns urgent... Firma respectiva are sediul in Sf. Gheorghe, Covasna.
Cum nu am mai completat nici un CEC pana acum va trebui sa o luam sistematic...
Partea din dreapta a CEC-ului, cea care trebuie trimisa firmei respective:
- la "emis in localitatea", trec localitatea mea (Buzau) sau localitatea firmei respective (Sf. Gheorghe) ?
- in rubrica "la data", trec data scadenta, adica aceea de peste 45 de zile sau data in care am primit CEC-ul de la banca, ori data cand inmanez eu fila reprezentantului firmei respective ?
- in rubrica "suma" si "suma in litere" am completat deja...
- la "stipulat", trec "la ordin" sau alta sintagma ?
- la "platibil la" trec vreo data sau localitate sau nu trec nimic ?
- la "denumire tragator" trec numele firmei mele ?
- la "cod tragator" trec codul fiscal al firmei mele ?
- la "IBAN tragator" e clar ca va trebui sa trec IBAN-ul firmei trecuta la denumire...
- in rubrica" lui/la ordinul" ce anume trebuie sa trec ?
- in chenarul unde apar girantii, trebuie sa completez cu ceva si daca da, ce anume trec la rubricile "Girat de", "catre" si "la data" ?
- la IBAN posesor" trec IBAN-ul firmei din Sf.Gheorghe ?
- la semnatura, in coltul din dreapta-jos, trec si numele in clar sau numai semnatura, in cazul in care am stabilit ca este vorba despre firma mea ?
- adaug si vreo stampila in chenarul acela mai patrat de langa semnatura sau nu ?

Acum, in partea aceea mai mica din stanga:
- in rubrica "data" banuiesc ca trec aceeasi data ca si in rubrica "la data" din cealalta parte deja completata a CEC-ului, da ?
- suma e clar...
- moneda e clar...
- la "tragator" deja voi sti ce sa completez...
- la "beneficiar" ce anume mai trec, care dintre firme, a mea sau cea din Sf. Gheorghe ?
- in rubrica "Tras pentru" ce anume mai trec ?
- la semnatura tragatorului deja voi sti ce sa completez...

Va multumesc foarte mult si sper ca veti gasi timpul necesar sa ma ajutati in aceasta problema. Va multumesc inca o data...
Cu multa stima, Cristi
CrissMGC, utilizator
Partea din dreapta a CEC-ului, cea care trebuie trimisa firmei respective:
- la "emis in localitatea" - Buzau
- in rubrica "la data" - 04.09.2009
- in rubrica "suma" si "suma in litere" am completat deja...
- la "stipulat" - la ordin
- la "platibil la" - trageti o liniuta "-"
- la "denumire tragator" trec numele firmei dvs
- la "cod tragator" trec codul fiscal al firmei dvs
- la "IBAN tragator" e clar ca va trebui sa trec IBAN-ul firmei dvs
- in rubrica" lui/la ordinul" ce anume trebuie sa trec ?
- in chenarul unde apar girantii, trebuie sa completati pe prima linie numele firmei dvs,la linia a doau numele firmei care va incasa banii.
- la IBAN posesor" trec IBAN-ul firmei din Sf.Gheorghe ? -da
- la semnatura, in coltul din dreapta-jos, treceti numai semnatura
- adaug si vreo stampila in chenarul acela mai patrat de langa semnatura -da

Acum, in partea aceea mai mica din stanga:
- in rubrica "data" banuiesc ca trec aceeasi data ca si in rubrica "la data" din cealalta parte deja completata a CEC-ului, da ? -da
- suma e clar...
- moneda e clar...
- la "tragator" deja voi sti ce sa completez...
- la "beneficiar" -firma din Sf.Gheorghe
- la semnatura tragatorului deja voi sti ce sa completez...
Nu sunt experta in aceste probleme....dar as avea o completare la intrebarea dumneavoastra referitoare la data (in rubrica "la data", trec data scadenta, adica aceea de peste 45 de zile sau data in care am primit CEC-ul de la banca, ori data cand inmanez eu fila reprezentantului firmei respective ?). Daca veti trece data de 04.09.2009 asa cum v-a zis colega o sa aveti surprixza sa va treziti cu cecul spre decontare la data de 04.09.2009. Asa ca , la aceea rublica se va trece data la care trebuie sa se faca plata, adica peste 45 de zile de la momentul achizitionarii marfurilor respective.
Intradevar, nu este chiar legal ceea ce se face, putem spune ca este chiar o incalcare a legii cecului, dar este o practica curenta in tara noastra.
Multumesc foarte mult pentru raspunsurile dumneavoastra...

Inca trei lucruri:
- in rubrica" lui/la ordinul" ce anume trebuie sa trec, numele firmei din Sf. Gheorghe ?
- sa inteleg deci ca la data voi trece data scadenta (acea data este 17.10.2009) ? Este ca si cum fila de CEC ar fi fost emisa in acea data si nu deja cu 45 de zile in urma...interesant...de aceea spuneti ca nu prea este legal, sa inteleg ?
- ultimul lucru este urmatorul: in momentele in care asteptam ca doamna de la ghiseul bancii sa-mi dea CEC-ul, am intrebat daca mai este nevoie cumva de stampila, pentru ca nu o aveam la mine, iar doamna mi-a spus ca nu este nevoie de stampila si nici acasa sa nu pun stampila pe fila. Este corect ? Am citit intre timp un articol in ceea ce priveste modificarile cu privire la completarea CEC-urilor, de pe la sfarsitul lui 2008 si acolo se stipula acelasi lucru, anume ca nu mai este nevoie ca CEC-urile sa fie si stampilate...
Exact ,nu se mai stampileaza fila CEC doar se semneaza.Data ce trebuie trecuta pe fila de CEC este 19.10.2009 (17.10=sambata)
CrissMGC a scris:

- sa inteleg deci ca la data voi trece data scadenta (acea data este 17.10.2009) ? Este ca si cum fila de CEC ar fi fost emisa in acea data si nu deja cu 45 de zile in urma...interesant...de aceea spuneti ca nu prea este legal, sa inteleg ?

Ati inteles exact ceea ce am vrut sa nuantez.....
Legea cecului (Legea nr. 59/1934), cred ca ar trebui modificata, cel putin din acest punct de vedere ....sa se intre in legalitate i ceea ce priveste data emiterii (care de fapt este data scadentei).