Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Mediu- gestiune deseuri
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Mediu- gestiune deseuri

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu codificarea urmatoarelor tipuri de deseuri:
1. deseuri menajere
2.deseuri textile( ata, insertie, mat. textil)
3.deseuri hirtie -
4. deseuri din plastic
5. deseuri din ambalaje -(carton , folie)
6. deseuri echipamente IT-toner,mouse, tastatura, etc...
7. deseuri cabluri electrice- capete de cablu.
Multumesc de ajutor.
Le gasiti in anexa 2, categoria 20(deşeuri municipale şi asimilabile din comerţ, industrie, instituţii, inclusiv fracţiuni colectate separat) din hg856/2002- M.Of.659/2002
[ link extern ]

De ex deseurile textile 20 01 11; deseuri carton 20 01 01
Am citit legea, dar chiar nu-mi dau seama ce coduri corespund.
Firma noastra presteaza servicii, nu are activitate de productie....
In opinia mea codurile le luati de la categoria 20 iar altele de la categoria 15
1. deseuri menajere 21 01 08 (deseuri biodegradabile de la bucatarii, cantine)
2.deseuri textile( ata, insertie, mat. textil) 20 01 11
3.deseuri hirtie , carton 20 01 01
4. deseuri din plastic, folie 15 01 02
5. deseuri din ambalaje -(carton)15 01 01
6. deseuri echipamente IT-toner,mouse, tastatura, etc... 20 01 35
7. deseuri cabluri electrice- capete de cablu. 20 01 35
Multumesc frumos de ajutor.
Buna seara,
va rog sa ma ajutati cu un exemplu din acest registru deseuri completat.
Multumesc frumos.
adresa mail: [EDITAT -incalca pct. 2.8. din Regulament forum]
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal