Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Precontract la agentie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Precontract la agentie

Buna,

am incheiat un precontract pt cumpararea unui imobil la o agentie imobiliara(am fost idiot si nu am fost la notar/avocat). Pe parcurs mi-am dat seama ca actele nu sunt in regula si ca nu are cum sa se finalizeze contractul de vanzare cumparare, pt ca "proprietarul" nu are CF-l, se judeca inca cu fostul proprietar.

Intrebarea mea este daca precontractul respectiv are vre-o valoare.
Daca nu, in cazul in care mergem( "proprietarul, pers de la agentie, eu) la notar, notarul poate sa-l legalizeze, sau sa-i deo o mai mare putere.

Din pacate cred c-o sa fiu nevoit sa incerc sa-mi recuperez avansul. Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac ca sa am sanse.

Multumesc.
Faceti un contract de imprumut la notar pentru banii dati.Calea justititiei e f. lunga si pana la solutionarea litigiului dvs. va clarificati situatia banilor dati.
avvalentina, utilizator