Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA bonuri de benzina + d394
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

bonuri de benzina + d394

Buna ziua,

Bonurile de benzina care sunt insotite de factura si pentru care se limiteaza la 50% trebuie sa apara in d394 cu total tva sau decat 1/2 din tva asa cum deducem noi.
Din pacate nu am auzit de vreo reglementare speciala in acest sens. Ca si simpla parere, as spune ca se inregistreaza integral.
Dvs. inregistrati in 394 baza si TVA-ul aferent facturii. Deducerea sau nededucerea TVA-ului se regleaza in declaratia 300. Daca declarati partial, nu vor mai corespunde 394 aferent firmei dvs cu 394 aferent firmei furnizoare de combustibil.
Cele bune!
Multumesc din suflet. Acum am inteles.