Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bonuri de combustibil si D394
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bonuri de combustibil si D394

1. Deducerea TVA de pe bon
Deducerea TVA de pe documentului justificativ bon (fara factura) se poate face daca:
• valoarea bonului inclusiv TVA este sub 100 euro si
• bonul are tiparit codul de inregistrare in scopuri de TVA al beneficiarului.
Declaratia 394 si declaratia 300
PANA LA 31.12.2015
TVA-ul dedus de pe bon se declara in declaratia 300.
Pana la 31.12.2015 in declaratia 394 nu se declarau bonurile fiscale.(inclusiv cele de combustibil)
DE LA 01.01.2016
Ce prevede legislatia aplicabila in 2016 ?
Baza legala este : OPANAF nr. 3769/2015 , in vigoare de la 01.04.2016.(aminata la 01.06.2016)
Spre deosebire de reglementarea precedenta, acest ordin prevede ca in D 394 se declara si valoarea totală a bonurilor fiscale, inclusiv facturile simplificate şi bonurile fiscale care îndeplinesc condiţiile unei facturi simplificate ,
indiferent dacă au/nu au înscris codul de înregistrare în scopuri de TVA al beneficiarului.
?? adica daca cumpar pe un bon de 5 lei -fara codul firmei il declar? Dar nu deduc TVA fiindca nu indeplineste prima conditie, neavand codul de TVA al firmei beneficiare cum il pot socoti ca si o cheltuiala ptr firma , Cu ce ma ajuta?
Deci bonurile de combustibil se vor declara si in D394 de la 01.06.2016-ca erau scutite pana in 31.12.2016?
MULTUMESC

Se vor declara toate vanzarile si achizitiile atat cu persoanele inregistrate in scop de TVA, cat si cele neinregistrate,

La achizitii se raporteaza separat facturile simplifcate sau bonuri fiscale asimilate facturilor simplificate (adica cu CUI-ul beneficiarului).
La vanzari se raporteaza valoarea totala a bonurilor fiscale emise, inclusiv facturile simplificate sau bonuri fiscale asimilate bonurilor fiscale, indiferent daca are sau nu trecut CUI-ul beneficiarului.