avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 770 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ce beneficii au angajatii care sunt si incadrati ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ce beneficii au angajatii care sunt si incadrati intr-un grad de handicap ?

Am 52 de ani si diabet zaharat tip I - insulino dependent de 31 ani. Nu am solicitat niciodata ceva de la protectia sociala sau alte comisii. Am dobandit in ultimii 5 ani cam toate complicatiile posibile datorate diabetului (hta stadiul II, retinopatie , insuficienta renala cronica, neuropatie , picior diabetic-stangul - cu amputatia degetului mare, probleme la nivelul ficatului, cardiopatie ischemica nedureroasa). Nu doresc sa ma pensionez. Cat mai pot vreau sa lucrez. Ce beneficii as putea avea de pe urma incadrarii intr-un grad de handicap ? Mentionez ca imi fac 4 injectii/zi cu insulina ( Lantus=26 u.i.seara si restul Humalog = 14u.i - 12 u.i. - 12 u.i.) plus de 5 ani tratament pt. hta ce include zilnic urmatoarele : Leridip + Lokren + Furosemid + Tenaxum + Aspenter + Exforge + Ascord + Aspacardin ) aprox. 200 lei/luna compensate. Multumesc, astept raspunsul dvs.
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 13:34, 18 Iulie 2012
[ link extern ]


In link este Legea 448/2006 republicata,privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap,veti regasi toate aspectele ce va intereseaza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor handicap stefan_gondos1952 stefan_gondos1952 buna ziua cum se poate obtine ajutor de handicap sunt pensionar de drept sunt operat de hernie disc an 1997 si 2009 acun iar ... (vezi toată discuția)
Incadrare legea nr.263/2010 art.79 alin.1 lit.a iacobmihai iacobmihai as dori sa stiu daca ma pot incadra ca \'nerevizuibil\'[sunt pensionat gr.2 pe caz de boala] diagnostice:diabet zaharat insulinodependent,cardiopatie ... (vezi toată discuția)
Probleme de pensie in grad de handicap adrianaciocan adrianaciocan Sint pensionata pe caz de boala din 2006 cu diabet zaharat tip 1 insulino dependent cu 4 prize de insulina pe zi.Diabetul s a depistat in 2002 ,dar este un ... (vezi toată discuția)