Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetarea de drept a ctr. de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetarea de drept a ctr. de munca

Buna ziua!
Am urmatoarea situatie. Un salariat care indeplineste conditiile de pensionare pt limita de varsta depune cerere la Casa de Asigurari sociale si i se aproba dosarul Decizia de pensionare fiin emisa cu data de 10.12.2008 cu mentiunea " drepturile au fost stabilite cu data de 30.11.2008" Precizez ca decizia de pensionare a ajuns la departamentul de resurse umane abia in 10.01.2009. Ce masuri trebuie luate. Stiu ca ctr. de munca trebuie incetat dar nu imi este clar cu ce data se face acest lucru.
Va multumesc pt ajutor.
De ce sa dea banii inapoi? Intrucat , potrivit Legii nr.19/2000, are voie sa cumuleze pensia cu salariul , exclus daca este salariat in sistemul bugetar.

El este pensiona de la data emiterii deciziei de pensionare, daca a lucrat in continuare dupa emiterea deciziei este considerat salariat.
Pensionarii-salariati nu platesc contributia individuala pentru ajutorul de somaj.
In acelasi mod am procedat si eu pentru perioada cuprinsa intre data emiterii decizie de pensionare si incetarea cim.