Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Fisa postului
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Fisa postului

In cazul unui functionar public , fisa postului trebuie sa contina numai atributiile aferente postului pe care il ocupa sau si celelalte atributii cu care este insarcinata persoana in baza unei decizii, dar care nu au legatura cu postul respectiv?

Exp. Un f.p. avand functia de inspector la activitatea de inspectie fiscala prin ordinul Directorului executiv este numit ca secretar la comisia paritara.Atributiile ce decurg din aceasta calitate trebuiesc introduse in fisa postului ?
nu. desemnarea in comisii de specialitate nu se consemneaza in fisa de post. fisa postului trebuie sa reflecte intreaga activitate care survine din exercitarea functiei publice X. activitatea din comisia paritara se exercita in baza unui act administrativ emis de conducatorul institutiei, prin care acesta numeste in comisia respectiva anumiti functionari publici din cadrul institutiei.