Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA DECONT 300 ,301
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

DECONT 300 ,301

Va rog frumos ajutati-ma ,am avut in februarie 2012 achizitii intracomunitare furnizorul este inregistrat in scopuri de tva deci pt aceasta achizitie se aplica taxarea inversa , in decontul 300 complectez baza de impozitare fara tva aferenta ?
intocmesc decontul 301 unde trec baza de impozitare si tva aferent ? complectez decl 390? va rog mult sfatuiti-ma,multumesc mult
sunteti platitor de tva inscris in ROI?
da sintem platitori de tva in RO am depus la finante decl care face referire la achizitii intracomunitare.
inscrieti baza si tva in decont la rd.5, 5.1 si 18, 18.1 si completati decl. 390.
301 nu depuneti.