Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... important..pentru mine cel putin.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

important..pentru mine cel putin.

Buna ziua.

Detin jumatate dintr-un apartament dupa ce s-a facut succesiunea dupa mama iar tatal meu detine cealalta jumatate. Tatal doreste sa imi cedeze mie jumatatea de apartament - dar in acelasi timp isi doreste ca eu sa renunt la drepturile de mostenire pentru un alt imobil pe care il detine (in favoarea a doua surori dintr-o alta casatorie si care sunt minore - banuiesc ca aici probabil tot o cota de 1/2 se imparte intre surori, jumatate fiind a sotiei).
Pe scurt, vrem sa ne impartim apartamentele - care se si afla in orase diferite : astfel ca in cazul disparitiei tatalui, eu sa raman cu apartamentul in totalitate pe numele meu in orasul in care locuiesc..surorile din a doua casatorie sa ramana impreuna cu mama in apartamentul pe care sa il detina in totalitate si ele acolo unde stau.
Intrebarea mea este : Cum considerati ca ar fi mai bine sa procedez in aceasta situatie ? Exista un singur act care sa faca asta - doua operatiuni intr-una cum ar fi ?
nu, nu am nici un drept. deci vreti sa spuneti ca singura procedura fezabila in acest caz cu bunuri dintr-o mostenire nedeschisa ar putea fi 2 contracte de vanzare-cumparare sau 2 donatii ?

donatia si gratificare de care se vorbea anterior, ar fi o masura suficienta >?

multumesc.
Donatia eu personal nu o recomand in acest caz. Cea mai buna solutie ar fi un contract de v-c