avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Document INEXISTENT
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Document INEXISTENT

Am demisionat dintr-un serviciu militar si mi s-au imputat cheltuielile de scolarizare, printr-o decizie a unei comisii judetene. Am contestat decizia acestei comisii de nivel local, tot la nivel local. Mi s-a raspuns si am contestat raspunsul mai departe, la o comisie centrala, conform prevederilor legale.


Comisia centrala a dispus, din viciu de procedura, anularea deciziei de imputare emise de comisia locala, emitand un document prin care ma informeaza acest lucru, dar acelasi document precizeaza ca "plangerea a fost introdusa impotriva Hotararii nr xxxxxxx, emisa de...(comisia locala)". Mai spune si ca dispune anularea hotararii nr xxxxxx, care, repet, nu mi-a fost adresata, sau nu exista. Este un artifciu din partea lor??

Problema este ca acel numar la care face referire Comisia centrala nu este numarul documentului pe care l-am primit eu de la comisia locala, deci, teoretic, acel document nu mi-a fost adus la cunostinta si nu ma priveste. Decizia comisiei centrale stabileste ca trebuie sa ma prezint pentru reluarea cercetarii administrative.

Documentul comisiei centrale mai precizeaza "Cu drept de atac la instanta competenta, in conformitate cu prevederile Legii contenciosului administrativ nr. 554/2004

INTREBAREA: Daca dau curs documentului si ma prezint la o noua comisie locala, pentru reluarea cercetarii asupra mea, mai pot contesta apoi in instanta, documentul comisiei centrale??

Este valid demersul lor, daca face referire la un document care nu mi-a fost adresat, sau poate chiar nu exista?
Cel mai recent răspuns: Adrian1483 , utilizator 13:00, 23 Iulie 2012
Numarul documentelor difera din cauza modului de inregistrare si evidentiere separate a celor doua institutii. Numai dupa ce ati parcurs procedura plangerii prealabile administrative, (in caz de nereusita) puteti apela la Tribunalul competent teritorial la sectia de contencios administrativ.
Parerea mea este ca documentul ar trebui sa aiba acelasi numar, dar mai multe exemplare? Iar un exemplar sa-l fi primit eu. Insa eu nu cunosc acel document...

Ar mai fi un aspect foarte interesant la aceasta speta, va rog vedeti si topicul meu "Depasirea termenului de cercetare administrativa. Ce avantaj am in aceasta situatie?"
Ultima modificare: Luni, 23 Iulie 2012
Adrian1483, utilizator
La ce se referea acel document care spuneti ca nu v-a fost comunicat?
Daca este un alt document, care intradevar nu mi-a fost comunicat, atunci nu stiu ce continea.

Daca este o eroare (difera o cifra din componenta numarului), atunci este vorba despre raspunsul comisiei locale la prima mea contestatie a sumei imputate.

Deci comisia locala a emis o decizie de imputare >> eu am contestat >> comisia locala a raspsuns prin hotararea nr. xxxxx (despre aceasta ar putea fi vorba) >>> eu am contestat din nou catre comisia centrala >>> s-a dispus anularea deciziei de imputare + anulare hotararii nr. xxxx + somarea mea pentru o noua cercetare administrativa.
Poate fi vorba si despre o eroare materiala la redactarea acelei decizii .. important este ca din ce ati postat am inteles ca trebuie sa participati la o noua cercetare ad-tiva ... care sunt motivele invocate de catre cei indreptatiti la asa ceva?

Alte discuții în legătură

Depasirea termenului de cercetare administrativa. ce avantaj am in aceasta situatie? Adrian1483 Adrian1483 In urma demisiei din sistemul militar, o comisie locala, legal abilitata a dispus recuperarea cheltuielilor facute cu scolarizarea mea. Am contestat deciza ... (vezi toată discuția)
Conflict mapn-decizie de imputare mitzu_comb mitzu_comb Buna! daca se poate sa imi dati cateva idei despre un conflict cu mapn-ul. Am avut un contract de munca cu acestia, pe care nu lam finalizat din cauza lor( ... (vezi toată discuția)
Document cu titlu executoriu?? Alexandru8899 Alexandru8899 In urma cu ceva vreme am demisionat din cadrul sistemului militar romanesc. Ca urmare, comandantul unitatii militare unde mi-am desfasurat activitatea a semnat ... (vezi toată discuția)