Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Instruirea introductiv generala
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Instruirea introductiv generala

Buna ziua

In urma unui control la ITM am primit masura pentru ca instruirea introductiv generala a fost facuta cu o zi inainte de angajare
Va rog sa imi spuneti daca este corect d.p.d.v. legal lucrul acesta pentru ca eu stiam ca aceasta instruire se face inainte de angajare.
daca imi puteti argumenta raspunsul printr-un articol de lege...va multumesc!
conform legii 319/2006 si a HG 1425 normele de aplicare a legii instruirea se face la angajare, deci in prima zi de angajare deoarece cu o zi inainte angajtul nu are nici o relatie de munca cu angajatorul.
HG 1425/2006:
Art. 83
Instruirea introductiv-generală se face:
a)la angajarea lucrătorilor definiţi conform art. 5 lit. a) din lege;
b)lucrătorilor detaşaţi de la o întreprindere şi/sau unitate la alta;
c)lucrătorilor delegaţi de la o întreprindere şi/sau unitate la alta;
d)lucrătorului pus la dispoziţie de către un agent de muncă temporar.
Art. 84
Scopul instruirii introductiv-generale este de a informa despre activităţile specifice întreprinderii şi/sau unităţii respective, riscurile pentru securitate şi sănătate în muncă, precum şi măsurile şi activităţile de prevenire şi protecţie la nivelul întreprinderii şi/sau unităţii, în general.
Art. 85
Instruirea introductiv-generală se face de către:
a)angajatorul care şi-a asumat atribuţiile din domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă; sau
b)lucrătorul desemnat; sau
c)un lucrător al serviciului intern de prevenire şi protecţie; sau
d)serviciul extern de prevenire şi protecţie.
Art. 86
Instruirea introductiv-generală se face individual sau în grupuri de cel mult 20 de persoane.
Art. 87
(1)Durata instruirii introductiv-generale depinde de specificul activităţi şi de riscurile pentru securitate şi sănătate în muncă, precum şi de măsurile şi activităţile de prevenire şi protecţie la nivelul întreprinderii şi/sau al unităţii, în general.
(2)Angajatorul stabileşte prin instrucţiuni proprii durata instruirii introductiv-generale; aceasta nu va fi mai mică de 8 ore.
(3)Sunt exceptate de la prevederile alin. (2) persoanele prevăzute la art. 82, cărora li se vor prezenta succint activităţile, riscurile şi măsurile de prevenire şi protecţie din întreprindere şi/sau unitate.
Art. 88
(1)în cadrul instruirii introductiv-generale se vor expune, în principal, următoarele probleme:
a)legislaţia de securitate şi sănătate în muncă;
b)consecinţele posibile ale necunoaşterii şi nerespectării legislaţiei de securitate şi sănătate în muncă;
c)riscurile de accidentare şi îmbolnăvire profesională specifice unităţii;
d)măsuri la nivelul întreprinderii şi/sau unităţii privind acordarea primului ajutor, stingerea incendiilor şi evacuarea lucrătorilor.
(2)Conţinutul instruirii introductiv-generale trebuie să fie în conformitate cu tematica aprobată de către angajator.
Art. 89
(1)Instruirea introductiv-generală se va finaliza cu verificarea însuşirii cunoştinţelor pe bază de teste.
(2)Rezultatul verificării va fi consemnat în fişa de instruire.
(3)Lucrătorii prevăzuţi la art. 83 lit. a) şi d) nu vor putea fi angajaţi dacă nu şi-au însuşit cunoştinţele prezentate în instruirea introductiv-generală.
Masura este corecta, in art 21 alin (2) din Legea 319/2006 se precizeaza ca instruirea la angajare, la locul de munca, la schimbarea locului de munca sau la transfer, la introducerea oricarei noi tehnologii, la executarea unor lucrari speciale etc. se realizeaza doar in timpul programului de lucru. Cunosc un caz in care angajatorul a fost sanctionat pt "munca la negru" deoarece in fisa individuala de instruire era consemnata ca efectuata nstruirea introductiv generala si la locul de munca cu 8 respectiv 7 zile inainte de data incheierii contractului individual de munca.

Art. 21. alin. (2) din Legea nr. 319/2006:
„(2) Instruirea prevazuta la art. 20 alin. (1) si (2) trebuie sa se realizeze in timpul programului de lucru.”
inspectorSSM, utilizator