Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Denumirea unei filiale
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Denumirea unei filiale

Buna ziua
As dori sa stiu daca fundatia mama si-a schimbat denumirea trebuie sa schimbe denumirea si filiala? Este legal sa aibe o alta denumire?
Nu este obligatoriu sa se schimbe si denumirea filialei ....
Va multumesc frumos pt raspuns. puteti sa imi spuneti in ce text de lege gasesc ca nu este obligatoriu?
Nu exista asa ceva prevazut in legislatie .. prin urmare, nefiind prevazut in lege nu este obligatorie schimbarea denumirii filialei.
Pentru Mariamy: eu zic ca trebuie sa-si adapteze si filiala denumirea cu noile schimbari. Denumirea filialei cuprinde cel putin o parte din denumirea fundatiei mama, nu?
Nu este obligatoriu sa se procedeze la schimbarea denumirii filialei , chiar daca denumirea ar cuprinde o parte din denumirea fundatiei mama.

In actele constitutive ale filialei se face referire ca este filiala Fundatiei respective ...