Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu de maternitate si crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu de maternitate si crestere copil

daca ai fost 1- 2 luni in concediu fara plata,dupa care ai aflat ca esti gravida si nu ai sa ai 12 luni lucrate(pana la nastere)mai beneficiezi de indemnizatie creste copil?
va multumesc
1. De concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) veti beneficia daca la data intrarii in acesty conecdiu aveti minim o luna lucrata cun contract individual de munca.

2. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului sa avtei venituri din salarii, activitati indepenmdente sau agricole sau perioade asimilate acestora (somaj indemnizat, conecdii medicale, conecdiu de maternitate etc.).

3. - Daca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului aveti cel putin o luna intreaga (de la 1 la 31) fara venit nu veti putea beneficia de indemnizatie pentru CCC.
- Dar daca aveti cel putin o zi lucrata in luna puteti sa beneficiati de indemnizatie pentru CCC deoarece sunt eligibile si fractiunile de luna.