Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu medical cod 14
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu medical cod 14

buna ziua,
am un concediu medical de 5 zile in iulie cod 14 si nu stiu cine il suporta societatea sau FNUASS?
multumesc.
oug 158 Art. 12. - Indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca se suporta dupa cum urmeaza:

A. de catre angajator, din prima zi pana in a 5-a zi de incapacitate temporara de munca;

Concediu se plateste cu 100% din baza de calcul cu respectarea art 17 alineatul 2 din OUG 158 din 2005
Indemnizatia CM pana la 5 zile se suporta de catre angajator.
Din OUG 158/2005 actualizata:
Art. 12

Indemnizaţia pentru incapacitate temporară de muncă se suportă după cum urmează:

A. de către angajator, din prima zi până în a 5-a zi de incapacitate temporară de muncă;

B. din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate, începând cu:

a) ziua următoare celor suportate de angajator, conform lit. A, şi până la data încetării incapacităţii temporare de muncă a asiguratului sau a pensionării acestuia;

b) prima zi de incapacitate temporară de muncă, în cazul persoanelor asigurate prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. C şi alin. (2).

C. beneficiază de drepturi băneşti lunare ce se suportă din bugetul asigurărilor pentru şomaj, în condiţiile legii.
Daniela Bolog, Consultant credite si finantari
m-am incurcat din cauza codului (14) credeam ca are un regim special, direct FNUASS