Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu medical

Buna ziua,

La concediu medical, cate zile se suporta din FS, si cate din CCI ?
MULTUMESC,
OUG 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate

Art. 12
Indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca se suporta dupa cum urmeaza:
A. de catre angajator, din prima zi pana in a 5-a zi de incapacitate temporara de munca;

B. din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate, incepand cu:
a) ziua urmatoare celor suportate de angajator, conform lit. A, si pana la data incetarii
incapacitatii temporare de munca a asiguratului sau a pensionarii acestuia;

b) prima zi de incapacitate temporara de munca, in cazul persoanelor asigurate prevazute la
art. 1 alin. (1) lit. C si alin. (2).
....

In speta, primele 5 zile calendaristice (din care platite doar zilele lucratoare) se suporta de angajator, iar restul din bugetul FNUASS.