avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Teava comuna sparta.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Teava comuna sparta.

Buna ziua,

Detin un apartament cu 2 camere intr-un bloc construit inainte de 1977. Tevile comune din bucatarie (apa rece, apa calda si scurgerea) n-au fost niciodata schimbate iar ca urmare acum cateva zile teava de apa rece s-a spart inundand apartamentul meu si cateva apartamente de la etajul inferior.

Problema este ca teava s-a spart acolo unde se imbina teava comuna cu teava care pleaca spre apometrul meu.

Eu sunt raspunzator pentru daunele respective sau Asoctiatia ?, avand in vedere ca teava s-a spart inainte sa intre in apometru, iar eu ar trebui sa raspund daca teava s-ar fi spart dupa ce iesea din ceas.

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 21:15, 24 Iulie 2012
Partea dv. este de la teava comuna catre apartament.
Cotul de imbinare si teava verticala este parte comuna.
Asta ar insemna ca Asociatia ar trebui sa plateasca daunele ?

[ link extern ] /

Am atasat o poza (este incercuit cu rosu locul unde a cedat).
Ultima modificare: Marți, 24 Iulie 2012
Ionut.D, utilizator
Acolo este proprietate comuna.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tevi-bun comun sau nu sonya33 sonya33 buna ziua, pe 30.12.08 a venit dimineata la usa mea administratorul blocului cu un instalator motivand k la bucatarie la mine curge apa; eu verificand cu mana ... (vezi toată discuția)
Tevi comune ale blocului-sau nu sonya33 sonya33 buna ziua, pe 30.12.08 a venit dimineata la usa mea administratorul blocului cu un instalator motivand k la bucatarie la mine curge apa; eu verificand cu mana ... (vezi toată discuția)
Parti comune la bloc y-grecul in care intra scurgerile de la bai parvu emilia parvu emilia La sesisarea vecinei de al parter ca in baie partea de jos wc zidul are igrasie presedintele asoc. de propr. a adus o echipa de instalatori cu care acre ... (vezi toată discuția)