Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Teava comuna sparta.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Teava comuna sparta.

Buna ziua,

Detin un apartament cu 2 camere intr-un bloc construit inainte de 1977. Tevile comune din bucatarie (apa rece, apa calda si scurgerea) n-au fost niciodata schimbate iar ca urmare acum cateva zile teava de apa rece s-a spart inundand apartamentul meu si cateva apartamente de la etajul inferior.

Problema este ca teava s-a spart acolo unde se imbina teava comuna cu teava care pleaca spre apometrul meu.

Eu sunt raspunzator pentru daunele respective sau Asoctiatia ?, avand in vedere ca teava s-a spart inainte sa intre in apometru, iar eu ar trebui sa raspund daca teava s-ar fi spart dupa ce iesea din ceas.

Va multumesc!
Partea dv. este de la teava comuna catre apartament.
Cotul de imbinare si teava verticala este parte comuna.
Asta ar insemna ca Asociatia ar trebui sa plateasca daunele ?

[ link extern ] /

Am atasat o poza (este incercuit cu rosu locul unde a cedat).
Ionut.D, utilizator
Acolo este proprietate comuna.