Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce inseamna: \"Se ataca o data cu fondul\" ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce inseamna: "Se ataca o data cu fondul" ?

Speta:
Plangere/dosar formulat la Judecatoria sect 2 privind legea 544/2001 (cu un prim set de dovezi),
La inregistrarea dosarului de catre grefier s-a primit numar de inregistrare si data primei infatisari asta insemnand in 7 luni.
Dupa o luna de la data inregistrarii dosarului la Judecatorie am facut cerere aprobare dovezi noi la dosar (cred ca s-a acceptat) si cere de preschimbare termen deoarece legea 544/2001 prevede ca astefl de cazuri se judeca in regim de urgenta si in timpul vacantei judecatoresti (in cererea de preschimbare s-a specificat lucrul asta si s-a adus la cunostinta ca noile dovezi aduse dosarului dovedesc gravitatea faptelor safarsite de partea parata) dar mi-a fost respinsa solicitarea,citez: Solutie: Respinge cererea de preschimbare a termenului. Menţine termenul administrativ fixat pentru data de 29.01.2013. Se atacă o dată cu fondul. Pronunţată în şedinţă publică, azi 27.07.2012.

Intrebarile mele sunt:
1. Ce inseamna "se poate ataca o data cu fondul" si ce pot face in acest sens?
2. Cum pot afla cine mi-a judecat solicitare (numele persoanei in cauza) si in fata cui raspunde persoana in cauza,CSM?

Multumesc pentru raspuns/uri
"stimate user, am incercat sa va ajut cat am putut de mult dupa cunostintele si experienta mea si bineinteles in limita informtiilor oferite de dvs."
Si v-am multumit pentru ajutor / Am limitat informatiile oferite cu gandul sa nu plictisesc lumea cu povesti

"incercati si la csm....sunt chiar curioasa ce va vor raspunde si dupa cat timp. vorba dvs ...incercarea moarte nu are. doar timp si bani si nervii pierduti iurea. oricum decizia va aparatine in totalitate."
Nu stiu de ce lumea spune ca s-ar consuma timp,bani si nervi si din aceasta cauza se demoralizeaza de ajunge sa se lase pagubasi (gata,sistemul e mai tare,m-a facut).
Am sa va tin la curent si am sa va spun ce-mi vor raspunde si in cat timp (personal cred ca intr-un maxim de 30 zile si cel mult 60 de zile daca sunt probleme).

"in acest caz poate ar fi indicat sa formulati direct o plangere penala indreptata impotriva functionarilor care v-au prejudiciat material si moral in paralel cu dosarul civil de daune.
oricum una a fost ipoteza expusa la inceput si alta e ce spuneti acum.
ca idee..cand scrie se ataca numai o data cu fondul ...inseamna ca puteti aduga la motivele de apel si aceasta nemultumire. nu o puteti ataca separat cu recurs "
Sincer deja am formulate 5 plangeri penale la care se lucreaza in paralel (care au pornit tot de la speta prezentata la inceput) si sincer m-am cam saturat sa alerg de dimineata,pe caldura intre casa si parchet (apropo,se pot depune plangerile la procuratura direct pe internet?ca n-am incercat pana acum).
Am incercat mai intai cu dosarul privind legea 544/2001 cu gandul ca se judeca la urgenta si dupa constarea neregulilor si castigarea dosarului urma sa folosesc decizia din acest dosar ca proba in urmatorul dosar dar penal,intelegeti?

P.S. daca doriti sa cititi toata povestea anuntati-ma si va scriu in pm ;)
P.P.S. povestea a inceput de la o prostie ce putea fi rezolvata repede si aproape usor dar nu a fost sa fie si cu timpul (asta insemnand 7 luni) sa loveasca in mai multe institutii ale statului si autoritati cu tot cu nume grele la mijloc. Pe mine ma amuza,tot dorm noaptea bine si acum cu schimbarea de guvern si presedinte..ma unge pe suflet,pica persoanele in cauza ca mustele plus ca unele aveau si imunitate ;)
suspectu, utilizator
imi puteti scrie pe pm daca doriti.la parchet pot fi transmise si prin scrisoare recomandatacu confirare de primire si prin mail, intrnd pe site-ul www.csm1909.ro si alegand de acolo unitatea de parchet de care aveti nevoie.de obicei au trecut in dreptul fiecaruia un fax si un mail. incercati, nu aveti ce pierde.
principalul dezavantaj este ca nu va va raspunde nimeni inapoi sa va spuna cu ce nr afost inregistrata plangerea/cerererea/memoriul dvs. va trebui sa va notati dvs undeva toate aceste date exacte, ca atunci cand faceti referire la ele in alte plangeri sa poata fi verificataa informatia.
daca depuneti personal la registratura parchetului va pune nr de inregistrare pe dublura dvs.
in ultimul minut posibil de editat mesajul...plangere la DNA
cassy, utilizator
Am mai facut corespondente de genul prin mail dar idee e ca ai dovada trimiterii respectivului mail si deci automat au o raspundere asupra lui (exemplu mail trimis la ANCOM fara raspuns asa ca am sunat,am intrebat de mail si mi-au adus la cunostinta ca mail-ul a fost inregistrat sub nr X iar dupa convorbirea avuta cu ei,m-au sunat si mi-au trimis mail).
UNBR pe de alta parte (in cazul meu) a raspuns la mail dar "neformal/oficial" desi cine mi-a raspuns mie s-a prezentat si avea si o functie maricica deci probabil fiecare o stie pe a lui (unii inregistreaza si altii nu,cine stie)
"daca depuneti personal la registratura parchetului va pune nr de inregistrare pe dublura dvs." cand am depus dosarul la judecatorie privind speta legii 544/2001 am primit nr de inregistrare al dosarului si data primei infatisari asa oral,fara o foita cu antet de m-am si speriat si a trebuit sa le notez eu pe o hartiuta (am avut noroc ca nu am luat teapa si nu a fost tras dosarul pe dreapta ca de..ce ai la mana ca ai depus un dosar la ei?). Si legat tot de faza asta am patit ca la Parchet/Procuratura sa depun o plangere cu dovezi anexate si sa nu primesc numar (genu ala de magarie fiind tinut de vorba si uiti ce sa ceri) dar noroc ca nu m-a facut si i-am cerut nr. Sincer persoana in cauza s-a uitat cam stramb la mine. Deci cazuri si cazuri...
Sper sa nu fiu injurat pentru ca sunt mesaje consecutive

"Si legat tot de faza asta am patit ca la Parchet/Procuratura sa depun o plangere cu dovezi anexate si sa nu primesc numar (genu ala de magarie fiind tinut de vorba si uiti ce sa ceri) dar noroc ca nu m-a facut si i-am cerut nr. Sincer persoana in cauza s-a uitat cam stramb la mine." Asta a fost la plangerea facuta impotriva lui Predoiu (ti-am zis in PM) si deci eram atent la ce misca in jur,ma asteptam la orice (gen sa nu dea nr de inregistrare,sa traga dosarul pe dreapta)..si culmea ca dosarul a mers mai departe....nu a fost nevoie de interventii,de sunat cunostinte sau mai stiu eu ce,doar ce am asteptat termenul legal de 30 zile la fiecare etapa.
suspectu, utilizator
suspectu a scris:

Speta:
Plangere/dosar formulat la Judecatoria sect 2 privind legea 544/2001 (cu un prim set de dovezi),
La inregistrarea dosarului de catre grefier s-a primit numar de inregistrare si data primei infatisari asta insemnand in 7 luni.
Dupa o luna de la data inregistrarii dosarului la Judecatorie am facut cerere aprobare dovezi noi la dosar (cred ca s-a acceptat) si cere de preschimbare termen deoarece legea 544/2001 prevede ca astefl de cazuri se judeca in regim de urgenta si in timpul vacantei judecatoresti (in cererea de preschimbare s-a specificat lucrul asta si s-a adus la cunostinta ca noile dovezi aduse dosarului dovedesc gravitatea faptelor safarsite de partea parata) dar mi-a fost respinsa solicitarea,citez: Solutie: Respinge cererea de preschimbare a termenului. Menţine termenul administrativ fixat pentru data de 29.01.2013. Se atacă o dată cu fondul. Pronunţată în şedinţă publică, azi 27.07.2012.

Intrebarile mele sunt:
1. Ce inseamna "se poate ataca o data cu fondul" si ce pot face in acest sens?
2. Cum pot afla cine mi-a judecat solicitare (numele persoanei in cauza) si in fata cui raspunde persoana in cauza,CSM?

Multumesc pentru raspuns/uri

La CSM NU exista raspundere. Baietii astia au cea mai tare imunitate. Sunt chiar deasupra legii. Mie mi-a fost scos un dosar de pe rolul unei Instante doar pentru ca asa a vrut Ministerul public. Reprezentantul Parchetului a invocat o exceptie care in cazul meu nu avea acoperire legala. Cu alte cuvinte procurorul de sedinta a cerut scoaterea de pe rol si trimiterea dosarului la PICCJ deoarece conform unei decizii a ICCJ in speta mea trebuia sa se pronunte si procurorul general al PICCJ. Problema era ca in speta mea PICCJ se pronuntase inca din anul 2011 in sensul in care plangerea mea a fost respinsa. Instanta cu toate acestea da curs solicitarilor parchetului fara temei legal si scoate dosarul de pe rol. Ajuns la PICCJ, numarul 2 respectiv domnul Morar in loc sa constate ca in dosarul respectiv exista o Rezolutie, face copy/paste de pe Rezolutia din 2011 ii da un alt numar de inregistrare si mio trimite.

O alta Instanta de Curte de Apel da o sentinta in ,,numele legii" ca tatal meu care era decedat nu si-a exercitat dreptul de a face plangere. Toate aceste aberati sunt date cu scopul de a musamaliza faptele unui politist si procuror care mi-au FALSIFICAT probatoriu.

Deci in Romania cei vii trebuie sa lase plangeri in alb, pentru ca baietii de la Parchete nu au obligatia de a-i informa pe cei morti, dar mortii au obligatia de a face plangere. Nimeni NU raspunde