Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiu de cotizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiu de cotizare

Perioada de somaj este considerata stagiu de cotizare pentru pensie?
Va multumesc!
Da.
1. Perioada de somaj este stagiu de cotizare la pensie si sanatate.

2. Plata contributiilor se face de la bugetul de stat.

3. In calculul pensiei este luata suma primita ca indemnizatie de somaj si pentru care s-a platit contributia legala.