Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificat de nastere copil nascut in Italia
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificat de nastere copil nascut in Italia

buna ziua, ma numesc Natalia,mam nascut in Republica Moldova si am 2 cetatenii moldoveneasca si romana.acum 4 luni am nascut in Italia si am vrut sa intreb ce certificat de nastere este necesar pentru a pleca acasa in MD. sau putem pleca cu acest italian.in Italia suntem pe baza pasapoartelor romane.sau putem sal facem la Ambasada Romaniei in MD
Certificatul de nastere nu este document de calatorie.
Daca plecati in R. Moldova, contactati eventual ambasada/consulatul lor pentru a afla care este procedura pentru obtinerea unui document de calatorie moldovenesc pentru copil.

In ce priveste legislatia romana este necesar sa solicitati transcrierea/inscrierea certificatului de nastere italian in registrele de stare civila romanesti si sa obtineti certificat de nastere romanesc: [ link extern ]
Apoi puteti solicita si pasaport romanesc: [ link extern ]
Pentru informatii suplimentare va sugerez sa contactati ambasada sau consulatul roman in circumscriptia caruia aveti domiciliul/resedinta.
yvk, utilizator