avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Salariat primarie sau salariat UAT
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Salariat primarie sau salariat UAT

Salariatii ( functionarii publici) care lucreaza intr-o primarie sunt angajatii primariei sau a UAT?#-o
Cel mai recent răspuns: zama cristian , utilizator 13:55, 7 August 2012
Functionarii publici nu sunt angajatii nimanui. Sunt numiti in functia publica de primar, prin dispozitie.
Kyandra a scris:

Functionarii publici nu sunt angajatii nimanui. Sunt numiti in functia publica de primar, prin dispozitie.


Înseamnă că eu sunt angajatul "nimănui"? Atunci am trecut în cartea muncă greşit la angajator Primăria comunei ..................?
da` ce-i aia UAT ?eu am lucrat la primarie curier.colegele mele de birou erau referent si erau functionari publici,eu nu eram ...
Sa o luam incet.uat inseamna unitate administrativ teritoriala.De coordonarea activitatilor intr-o uat se ocupa Consiliul local prin primarii. Salariatii din primarie, functionari publici sau contractuali, reprezinta aparatul de specialitate al primarului si pun in practica hotararile consiliului local. Acesti salariati, in totalitatea lor, sunt angajatii primariei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Organigrama si statul de functii - administratie publica mihaita10 mihaita10 Buna ziua, 1) Am fost functionar public, incadrat inspector la biroul resurse umane, mi- am dat demisia din functionar public, am dat concurs pe un post ... (vezi toată discuția)
Primaria este in subordinea mai? ionu roman ionu roman este Primaria- Institutia Primariei o unitate a Ministerului Administratiei si Internelor?...nu pot sa imi clarific acest aspect...va multumesc (vezi toată discuția)
Transformare post contractual in functie publica dglodeanusimionescu@yahoo.com dglodeanusimionescu@yahoo.com As dori sa stiu care sunt pasii legali de transformare a unui post contractual- secretar dactilograf IA la comp relatii cu publicul intr-un post de referent- ... (vezi toată discuția)