Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Salariat primarie sau salariat UAT
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Salariat primarie sau salariat UAT

Salariatii ( functionarii publici) care lucreaza intr-o primarie sunt angajatii primariei sau a UAT?#-o
Functionarii publici nu sunt angajatii nimanui. Sunt numiti in functia publica de primar, prin dispozitie.
Kyandra a scris:

Functionarii publici nu sunt angajatii nimanui. Sunt numiti in functia publica de primar, prin dispozitie.

Înseamnă că eu sunt angajatul "nimănui"? Atunci am trecut în cartea muncă greşit la angajator Primăria comunei ..................?
da` ce-i aia UAT ?eu am lucrat la primarie curier.colegele mele de birou erau referent si erau functionari publici,eu nu eram ...
Sa o luam incet.uat inseamna unitate administrativ teritoriala.De coordonarea activitatilor intr-o uat se ocupa Consiliul local prin primarii. Salariatii din primarie, functionari publici sau contractuali, reprezinta aparatul de specialitate al primarului si pun in practica hotararile consiliului local. Acesti salariati, in totalitatea lor, sunt angajatii primariei.