Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Efectuare preaviz minim obligatoriu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Efectuare preaviz minim obligatoriu

Care este perioada minima de preaviz la care poate fi obligat un salariat incadrat ca muncitor si care si-a depus demisia in baza art. 55 lit. b (acordul partilor)?

Nu cred ca se poate face o similitudine privind notiunea de preaviz ... Codul Muncii reglementeaza expres situatiile in care se acorda preaviz .. iar art.55 lit.b nu se numara printre aceste situatii, chiar daca efectele acordului cu privire la încetarea contractului de muncă se vor produce la data realizării lui sau la data stabilită de părţi.
freeelis a scris:

Nu cred ca se poate face o similitudine privind notiunea de preaviz ... Codul Muncii reglementeaza expres situatiile in care se acorda preaviz .. iar art.55 lit.b nu se numara printre aceste situatii, chiar daca efectele acordului cu privire la încetarea contractului de muncă se vor produce la data realizării lui sau la data stabilită de părţi.

Sunt de acord cu dvs. ca nu exista preaviz in cazul desfacerii C.I.M. cu acordul partilor deoarece acesta reprezinta o obligatie a uneia dintre parti stabilita anterior sau prin lege.

Incercam sa explic o confuzie si, se pare, am creat altele.

Cred ca @nicol.ilea greseste, asa cum credeti si dvs.

Nu sunt jurist, dar cred ca nici nu trebuie sa fie ca imi dau seama ca orice lege poate fi interpretata in tot atatea moduri cate perechi de ochi o citesc.
Totusi, Codul Muncii spune la art. 81:
- 1) Prin demisie se intelege actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea unui termen de preaviz.
- (7) Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.

- (8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.

Privind din acest punct de vedere nu reusesc sa inteleg de unde ati dedus dvs ca in cazul acestui 55 (b) nu este necesar termenul de preaviz.
In cazul art. 55 lit. b) c.i.m. inceteaza prin acordul ambelor parti (angajat si angajator), la data stabilita prin cererea de incetare a c.i.m. Este logic ca daca angajatoul este de acord cu termenul propus de angajat, sa nu mai fie necesar termenul de preaviz.
Demisia este un act unilateral de incetare a c.i.m. din partea angajatului (incetare cu care angajatorul nu este de acord cu data ceruta de angajat) prin care angajatul nu este obligat sa arate motivele de incetare, si in acest caz legea a stabilit termenul de preaviz de 20 de zile.
Oricum in drept exista un principiu, ceea ce nu este interzis, este permis. Angajatorul, chiar si in temeiul art. 55 lit. b), in acord cu angajatul, poate stabili cu acesta ca incetarea c.i.m. sa se faca incepand cu o anumita data.... nu neaparat 20 de zile.
gabi.b a scris:

Care este perioada minima de preaviz la care poate fi obligat un salariat incadrat ca muncitor si care si-a depus demisia in baza art. 55 lit. b (acordul partilor)?

Ca sa incercam sa lamurim si utilizatorul care a pus intrebarea...

Demisia e una si acordul partilor e alta. Ambele sunt modalitati de incetarea a contractului de munca. Demisia se face doar la initiativa angajatului si FARA acordul angajatorului.

Daca exista si acordul angajatorului pentru incetarea contractului atunci nu mai e demisie ci e "incetare prin acordul partilor".

Acum... legea reglementeaza preavizul doar in situatia demisiei si acest preaviz este de 20 de zile lucratoare (fix! adica nu minim, nu maxim).

In cazul in care incetarea se face prin acordul partilor (art.55,lit. b), acestea sunt libere sa hotarasca de la ce data va inceta contractul. Poate sa fie in aceeasi zi sau poate sa fie peste 2 ani (in functie de "acordul" partilor).