Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical initial sau in continuare?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical initial sau in continuare?

Buna ziua,
Revin cu o intrebare cu privire la CM.
O angajata mi-a adus un CM din
10-19.07.2012, cod ind. 01, cod diagn. 651, emis de medic de familie, INITIAL si un CM din 20-31.07.2012, cod ind. 01, cod diagn. 651, emis de medic specialist, tot INITIAL.
Al doilea CM nu trebuia sa fie IN CONTINUARE????
Va aflati in situatia descrisa la art.25 din Norme60./32/2006:
ART. 25
(1) Medicii de familie au dreptul de a elibera certificate de concediu medical pentru incapacitate temporară de muncă cu durata de cel mult 10 zile calendaristice, în una sau mai multe etape.
(2) În cazul menţinerii incapacităţii temporare de muncă pentru aceeaşi afecţiune, concediul medical se poate prelungi de către medicul curant din ambulatoriul de specialitate sau spital, în caz de internare, în etape succesive de maximum 30 de zile calendaristice, până la 90 de zile calendaristice în decursul unui an, socotit de la prima zi de îmbolnăvire.

S-a eliberat initial cm de catre medic de familie cu durata de 10 zile,dupa care s-a prelungit pt. aceeasi afectiune (651)12 zile de catre medic specialist,deci clar al doilea cm este un cm in continuare si nu unul initial.
De altfel,prin certificat de concediu medical în continuare se înţelege orice certificat care prelungeşte un concediu medical anterior neîntrerupt pentru aceeaşi afecţiune,in cf. cu definitia data de Ordinul233/2006.
ContSters136493, utilizator
Multumesc pentru raspuns.
Am mai vorbit cu cineva care tocmai a avut o disputa pe aceasta tema cu casa de sanatate si m-a lamurit.
Toata "smecheria" consta in data la care a fost emis al doilea certificat medical.
In cazul prezentat de mine, pentru ca al doilea medical a fost eliberat in data de 20.07.2012(si nu data de 19.07.2012) si incepe din 20.07.2012, atunci este considerat tot INITIAL, chiar daca prelungeste CM-ul anterior pe acelasi cod de ind. si diagnostic.
Problema este ca nu stiu unde sa caut aceasta reglementare care spune ca CM-ul in continuare trebuie eliberat cu ziua precedenta inceperii acestuia, iar daca ziua precedenta este samb. sau dum. trebuie eliberat de vineri cu incepere de luni...
Daca primul cm este pana in 19,iar cel de-al doilea cm a fost eliberat in data de 20este intr-adevar considerat initial,era in continuare cel de-al doilea daca se elibera in 19 cu valabilitate din 20iulie.(eu nu cunosteam care este data eliberarii )

Art.16,al2*1 din Norme60/32/2006reglementeaza acest aspect:
(2*1) Pentru certificatele medicale "în continuare", data acordării nu poate fi mai mare decât data la care se termină valabilitatea certificatelor de concediu medical acordate anterior pentru aceeaşi afecţiune.
Multumesc frumos
Buna ziua,

M-ar interesa daca prevederea este valabilă și pt situația in care pacientul este internat. Luand exemplul doamnei, dacă din 20.07 ar fi fost internat, cu ce data trebuie eliberat concediul medical de continuare pe perioada 20-31. 07.