Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... repartitoare de caldura, furtul intre locatari ?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

repartitoare de caldura, furtul intre locatari ?

am citit alte linkuri ,dar acest aspect nu l-am gasit. Repartitoarele de caldura fac o integrare in timp dintre diferenta masurata de un sesizor , temperatura caloriferului si un altul care masoara temp ambianta din camera.Daca peste acest repartitor se pune o cutie , sesizorul mediului ambiant masoara o temp apropriata de temp caloriferului iar diferenta dintre cele 2 sesizoare este mult mai mica si acel repartitor va calcula un index f mic iar acel proprietar va plati caldura mult mai putin dar asociatia va suporta acest furt. Este adevarat sau nu ?;)
@sanda64
Daca in camera am 25 grade si caloriferul este deschis si are 25 grade rezulta diferenta 0 si nu mai platesc nimic?
#-o
:hammer::thumbdown::banned:
:Pda. Indexul nu se schimba,ramane acelasi, cum este acum in timpul veri (caci si acum el este functional si inregistreaza , dar fiind 0 nu se modifica ) Plata suplimentara ,fata de index 0, este datorata partilor comune.=D>#-o:fight:
sanda64, utilizator
Vara indexul repartitorului nu se modifica in niciun fel deoarece nu exista agent termic in calorifer, deci repartitorul este nefunctional pe timpul verii.

Dar la iarna puteti experimenta punand o cutie pe repartitor si veti constata singura ce se intampla si cu caloriferul, dar si cu repartitorul.
Va asteptam sa ne spuneti rezultatul experimentului.;)
thran a scris:

@sanda64
Daca in camera am 25 grade si caloriferul este deschis si are 25 grade rezulta diferenta 0 si nu mai platesc nimic?
#-o
:hammer::thumbdown::banned:

Da, in acest caz nu se mai plateste nimic. Caloriferul nu cedeaza energie termica in spatiul respectiv.