Forum Discuţii juridice Achiziţii publice garantie buna executie
Discuție deschisă în Achiziţii publice

garantie buna executie

Buna ziua
In urma cu cca 6 ani s-au achizitionat ascensoare si s-a constituit o gar de buna executie la contract. La cateva luni de la derularea contractului firma a intrat in faliment in momentul de fata nemaexistand pe piata.Pe perioada garantiei produselor o parte din suma s-a utilizat ptr esigurarea mentenantei cu o alta firma ,dar mai exista in cont o suma destul de mare .
In acesta situatie ce se intampla cu suma respectiva intrucat contul de garantii la finele anului ar trebui sa fie 0
Va rog sa-mi saspundeti daca v-ati mai confruntat cu asemenea problema sau daca exista un cadru legislativ care reglemenreaza aceste situatii
Multumesc
Presupunand ca a fost un contract de furnizare ascensoare ce a inclus si instalarea acestora, garantia de buna executie trebuia eliberata in termen de 14 zile de la data întocmirii procesului-verbal de recepţie si instalare a produselor (conform ART. 92
din HG 925/2006 - (1) In cazul contractului de furnizare, autoritatea contractantã are obligaţia de a elibera/restitui garanţia de buna execuţie în cel mult 14 zile de la data întocmirii procesului-verbal de recepţie a produselor care fac obiectul contractului si/sau de la plata facturii finale, dacã nu a ridicat pana la acea data pretenţii asupra ei.)
Pe langa furnizarea produselor firma s-a angajat prin contract sa asigure service gratuit pe o per de 2 ani ,motiv ptr care nu s-a restituit garantia, dar din cate stiu nici nu a fost solicitata de firma
Totusi ce se intampla cu acesta suma putem sa o facem venit propriu?
Multumesc