Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general raspundere
Discuție deschisă în Contabilitate în general

raspundere

Buna ziua,
In ce masura este raspunzator un contabil pt faptele administratorului, mai precis societatea are mai multi asociati, unul dintre asociati este administrator si a adus la contabilitate facturi care de fapt erau pt sine si nu pt societate, contabilul le-a luat de bune, le-a inregistat ca ulterior sa afle acest lucru.
Contabilul nu are atributul de a verifica daca achizitiile pentru care se prezinta documente justificatoare sunt aferente activitatii economice a societatii sau nu. Contabilul este obligat sa le inregistreze in contabilitate. Ulterior se va stabili in cazul unei inspectii fiscale daca sunt cheltuieli deductibile sau nu.